WPML String Translation 3.5.0 - en to sv_SE translation catalogue (278 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WPML String Translation
sv_SE: WPML strängöversättning

note: Description of the plugin
en: Adds theme and plugins localization capabilities to WPML | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/string-translation/">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-string-translation-3-5-0/">WPML String Translation 3.5.0 release notes</a>
sv_SE: Lägger till lokaliseringsfunktioner för teman och tillägg till WPML | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/string-translation/">Dokumentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-string-translation-3-5-0/">WPML String Translation 3.5.0 – versionsinformation</a>

en: WPML found %s new or updated .mo files. Their texts were added to the translations table.
sv_SE: WPML hittade %s nya eller uppdaterade .mo-filer. Deras texter lades till i översättningstabellen.

en: Click here to enable it
sv_SE: Klicka här för att aktivera det

en: String auto registration is disabled.
sv_SE: Automatisk strängregistrering är inaktiverad.

en: Error: please try again
sv_SE: Fel: försök igen

en: Translation complete
sv_SE: Översättning klar

en: Partial translation
sv_SE: Delvis översättning

en: Translation needs update
sv_SE: Översättning behöver uppdateras

en: Not translated
sv_SE: Ej översatt

en: Waiting for translator
sv_SE: Väntar på översättare

en: Please activate WPML Multilingual CMS to have WPML String Translation working.
sv_SE: Aktivera WPML Multilingual CMS för att WPML String Translation ska fungera.

en: WPML String Translation is enabled but not effective, because WPML is outdated. Please update WPML first.
sv_SE: WPML String Translation är aktiverat men inte effektivt, eftersom WPML är föråldrat. Uppdatera WPML först.

en: Missing parameters
sv_SE: Saknade parametrar

en: Invalid nonce
sv_SE: Ogiltig nonce

en: Nonce value is invalid
sv_SE: Nonce-värdet är ogiltigt

en: Automatic string registration will remain active for <span class='counter-msg'>%s</span>. Please visit the site's front-end to allow WPML to find strings for translation.
sv_SE: Automatisk strängregistrering kommer att förbli aktiv i <span class='counter-msg'>%s</span>. Besök webbplatsens frontend för att låta WPML hitta strängar för översättning.

en: * This feature is only intended for sites that are in development. It will significantly slow down the site, but help you find strings that WPML cannot detect in the PHP code.
sv_SE: * Denna funktion är endast avsedd för webbplatser under utveckling. Den kommer att sakta ner webbplatsen avsevärt, men hjälpa dig att hitta strängar som WPML inte kan upptäcka i PHP-koden.

en: Use theme or plugin text domains when gettext calls do not use a string literal
sv_SE: Använd tema- eller tilläggstextdomäner när gettext-anrop inte använder en strängliteral

en: Some themes and plugins don't properly set the textdomain (second argument) in GetText calls. When you select this option, WPML will assume that the strings found in GetText calls in the PHP files of the theme and plugin should have the textdomain with the theme/plugin's name.
sv_SE: Vissa teman och tillägg ställer inte in textdomänen (andra argumentet) korrekt i GetText-anrop. När du väljer det här alternativet kommer WPML att anta att strängarna som hittas i GetText-anrop i PHP-filerna för temat och tillägget ska ha textdomänen med temat/tilläggets namn.

en: Scan selected plugins for strings
sv_SE: Skanna valda tillägg efter strängar

en: Completely translated strings
sv_SE: Helt översatta strängar

en: Strings in need of translation
sv_SE: Strängar som behöver översättas

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Textdomain
sv_SE: Textdomän

en: All
sv_SE: Alla

en: Active
sv_SE: Aktiva

en: Inactive
sv_SE: Inaktiva

en: show textdomains
sv_SE: visa textdomäner

en: hide textdomains
sv_SE: dölj textdomäner

en: Not scanned yet
sv_SE: Inte skannad ännu

en: Scanned
sv_SE: Skannad

en: Needs re-scanning
sv_SE: Behöver skannas om

en: Scan selected themes for strings
sv_SE: Skanna valda teman efter strängar

en: Themes
sv_SE: Teman

en: Core
sv_SE: Kärna

en: WPML String Translation is attempting to write .mo files with translations to folder:
sv_SE: WPML String Translation försöker skriva .mo-filer med översättningar till mappen:

en: This folder appears to be not writable. This is blocking translation for strings from appearing on the site.
sv_SE: Denna mapp verkar inte vara skrivbar. Detta blockerar översättning av strängar från att visas på webbplatsen.

en: If this is a %1$slocal development site%2$s, make sure that your local server can write to this folder.
sv_SE: Om detta är en %1$slokal utvecklingswebbplats%2$s, se till att din lokala server kan skriva till denna mapp.

en: If it's an %1$sonline site%2$s, contact your hosting company and request that they make that folder writable.
sv_SE: Om det är en %1$sonline-webbplats%2$s, kontakta ditt webbhotell och be dem att göra mappen skrivbar.

en: WPML's documentation on troubleshooting .mo files generation.
sv_SE: WPML:s dokumentation om felsökning av .mo-filgenerering.

en: For more details, see %s.
sv_SE: För mer information, se %s.

en: File upload error
sv_SE: Filuppladdningsfel

note: translators: 1: Language name, 2: Language name, 3: Opening anchor tag, 4: Closing anchor tag.
en: You're trying to import strings that are already registered in %1$s. To import them as %2$s, first %3$schange the source language of existing strings%4$s using String Translation. Then, try importing them again.
sv_SE: Du försöker importera strängar som redan är registrerade i %1$s. För att importera dem som %2$s, %3$sändra först källspråket för befintliga strängar%4$s med hjälp av String Translation. Försök sedan importera dem igen.

en: WPML String Translation will send all strings to WPML’s Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
sv_SE: WPML String Translation kommer att skicka alla strängar till WPML:s avancerade översättningsredigerare och till de översättningstjänster som används.

note: translators: %s: translation dashboard link
en: To translate strings automatically, by your translators or a translation service, use the %sTranslation Dashboard%s.
sv_SE: För att översätta strängar automatiskt, av dina översättare eller en översättningstjänst, använd %sÖversättningspanelen%s.

en: Set different slugs in different languages for %s.
sv_SE: Ange olika slugs på olika språk för %s.

en: Not marked as 'complete'. Press 'Save' to enable.
sv_SE: Inte markerad som “klar”. Tryck på “Spara” för att aktivera.

en: %s slugs are set to be translated, but they are missing their translation
sv_SE: %s slugs är inställda för att översättas, men deras översättning saknas

en: No records found
sv_SE: Inga poster hittades

en: Language of domains
sv_SE: Språk för domäner

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Select for which domain to set the language:
sv_SE: Välj för vilken domän språket ska ställas in:

en: -- Please select --
sv_SE: -- Vänligen välj --

en: This domain currently has the following strings:
sv_SE: Denna domän har för närvarande följande strängar:

en: Current source language
sv_SE: Nuvarande källspråk

en: Number of strings
sv_SE: Antal strängar

en: Set the source language of these strings to:
sv_SE: Ange källspråket för dessa strängar till:

en: Use this language as the default language for new strings in this domain
sv_SE: Använd detta språk som standardspråk för nya strängar i denna domän

en: Change the language of selected strings
sv_SE: Ändra språk för valda strängar

en: No strings found
sv_SE: Inga strängar hittades

en: Processing
sv_SE: Bearbetar

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Context
sv_SE: Kontext

en: Name
sv_SE: Namn

en: Usage
sv_SE: Användning

en: String
sv_SE: Sträng

en: All %d strings on this page are selected.
sv_SE: Alla %d strängar på denna sida är valda.

en: Select all strings that match this search
sv_SE: Välj alla strängar som matchar denna sökning

en: All %d strings from all pages are selected.
sv_SE: Alla %d strängar från alla sidor är valda.

en: Unselect all strings that match this search
sv_SE: Avmarkera alla strängar som matchar denna sökning

en: Preview string on site
sv_SE: Förhandsgranska sträng på webbplats

en: This preview shows where the selected string appears on your site’s front-end.
sv_SE: Denna förhandsgranskning visar var den valda strängen visas på din webbplats frontend.

en: Frontend preview
sv_SE: Frontend-förhandsgranskning

en: Preview where this string appears on your site
sv_SE: Förhandsgranska var denna sträng visas på din webbplats

en: Change translation priority of selected strings
sv_SE: Ändra översättningsprioritet för valda strängar

en: Dismiss all notices
sv_SE: Avfärda alla meddelanden

en: Also prevent similar messages in the future?
sv_SE: Förhindra även liknande meddelanden i framtiden?

en: No - keep showing these message
sv_SE: Nej – fortsätt visa dessa meddelanden

en: Yes - disable these notifications completely
sv_SE: Ja – inaktivera dessa meddelanden helt

en: Detect strings in JavaScript files
sv_SE: Upptäck strängar i JavaScript-filer

note: translators: Placeholders are for open and close link tag
en: When enabled, WPML tracks JavaScript files loaded on your site's pages. Texts (strings) from these files will be included when you scan a theme or plugin in %1$sWPML > Theme and plugins localization%2$s.
sv_SE: När aktiverat spårar WPML JavaScript-filer som laddas på din webbplats sidor. Texter (strängar) från dessa filer kommer att inkluderas när du skannar ett tema eller tillägg i %1$sWPML > Teman och tilläggslokalisering%2$s.

note: translators: Placeholders are for open and close bold tag
en: %1$sNote:%2$s This feature may affect site performance. We recommend disabling it after scanning is complete.
sv_SE: %1$sObs:%2$s Denna funktion kan påverka webbplatsens prestanda. Vi rekommenderar att du inaktiverar den när skanningen är klar.

en: String Translation
sv_SE: Strängöversättning

note: translators: Placeholders are for open and close link tag
en: JavaScript file scanning is active and may affect performance. %1$sDisable this feature%2$s in WPML Settings once your texts (strings) are registered.
sv_SE: Skanning av JavaScript-filer är aktiv och kan påverka prestandan. %1$sInaktivera denna funktion%2$s i WPML-inställningarna när dina texter (strängar) är registrerade.

note: translators: Placeholders are for open and close link tag
en: Missing texts (strings) after scanning? %1$sEnable Scan strings in JavaScript files%2$s in WPML Settings, visit the page containing the string, then scan again.
sv_SE: Saknas texter (strängar) efter skanning? %1$sAktivera Skanna strängar i JavaScript-filer%2$s i WPML-inställningarna, besök sidan som innehåller strängen och skanna sedan igen.

en: Files already scanned.
sv_SE: Filer redan skannade.

en: Multibyte String extension
sv_SE: Multibyte String-tillägg

en: Loaded
sv_SE: Laddad

en: Not loaded
sv_SE: Inte laddad

en: Multibyte String extension is required for WPML String Translation.
sv_SE: Multibyte String-tillägget krävs för WPML String Translation.

[ctx: MO Import blocked short 1/3]
en: WPML cannot replace .mo files because of technical problems in the String Translation table.
sv_SE: WPML kan inte ersätta .mo-filer på grund av tekniska problem i String Translation-tabellen.

[ctx: MO Import blocked short 2/3]
en: WPML support team knows how to fix it.
sv_SE: WPML:s supportteam vet hur man fixar det.

[ctx: MO Import blocked short 3/3]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank" >support thread</a> and we'll fix it for you.
sv_SE: Vänligen lägg till ett meddelande i den relevanta <a href="%s" target="_blank" >supporttråden</a> så fixar vi det åt dig.

[ctx: MO Import blocked 1/4]
en: There is a problem with the String Translation table in your site.
sv_SE: Det finns ett problem med String Translation-tabellen på din webbplats.

[ctx: MO Import blocked 2/4]
en: This problem is not causing a problem running the site right now, but can become a critical issue in the future.
sv_SE: Detta problem orsakar inte ett problem med att köra webbplatsen just nu, men kan bli en kritisk fråga i framtiden.

[ctx: MO Import blocked 3/4]
en: WPML support team knows how to fix it.
sv_SE: WPML:s supportteam vet hur man fixar det.

[ctx: MO Import blocked 4/4]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank">support thread</a> and we'll fix it for you.
sv_SE: Vänligen lägg till ett meddelande i den relevanta <a href="%s" target="_blank">supporttråden</a> så fixar vi det åt dig.

en: Show custom MO Files Pre-generation dialog box
sv_SE: Visa dialogrutan för förgenerering av anpassade MO-filer

en: Cleanup and optimize string tables
sv_SE: Rensa och optimera strängtabeller

en: Cleanup and optimization completed!
sv_SE: Rensning och optimering slutförd!

en: Check for string issues
sv_SE: Kontrollera efter strängproblem

en: WPML needs to update the database. This update will help improve WPML's performance when fetching translated strings.
sv_SE: WPML behöver uppdatera databasen. Denna uppdatering kommer att bidra till att förbättra WPML:s prestanda vid hämtning av översatta strängar.

en: Update Now
sv_SE: Uppdatera nu

en: The database has been updated.
sv_SE: Databasen har uppdaterats.

en: Close
sv_SE: Stäng

en: We have detected a problem with some tables in the database. Please contact %1$sWPML support%2$s to get this fixed.
sv_SE: Vi har upptäckt ett problem med vissa tabeller i databasen. Vänligen kontakta %1$sWPML-support%2$s för att få detta åtgärdat.

en: Updated %s translation is available
sv_SE: Uppdaterad %s översättning är tillgänglig

en: Review changes and update
sv_SE: Granska ändringar och uppdatera

en: No updates found.
sv_SE: Inga uppdateringar hittades.

en: Failed downloading the language information file.
sv_SE: Misslyckades med att ladda ner språkfilen.

en: Errors: %s
sv_SE: Fel: %s

en: Failed downloading the language information file. Please go back and try a little later.
sv_SE: Misslyckades med att ladda ner språkfilen. Vänligen gå tillbaka och försök igen lite senare.

en: Translations for strings updated
sv_SE: Översättningar för strängar uppdaterade

en: No string found
sv_SE: Ingen sträng hittades

en: Scan successful: WPML found %s strings.
sv_SE: Skanning lyckades: WPML hittade %s strängar.

en: The following files were processed:
sv_SE: Följande filer bearbetades:

en:  They were added to the translations table.
sv_SE:  De lades till i översättningstabellen.

en: Scanning file: %s
sv_SE: Skannar fil: %s

en: Skipping file: %s
sv_SE: Hoppar över fil: %s

en: Some of the strings selected belong to packages. You can only change the language of these strings if all strings in the packages are selected.
sv_SE: Vissa av de valda strängarna tillhör paket. Du kan bara ändra språket för dessa strängar om alla strängar i paketen är valda.

en: Package Management
sv_SE: Pakethantering

en: Display packages for this kind:
sv_SE: Visa paket för denna typ:

en: Delete Selected Packages
sv_SE: Ta bort valda paket

en: Are you sure you want to delete these packages?
    Their strings and translations will be deleted too.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort dessa paket?
    Deras strängar och översättningar kommer också att tas bort.

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: Kind
sv_SE: Typ

en: Contains %s strings
sv_SE: Innehåller %s strängar

en: Translation is in progress
sv_SE: Översättning pågår

en: Default package language
sv_SE: Standardpaketspråk

en: No packages found
sv_SE: Inga paket hittades

en: WPML Translation
sv_SE: WPML-översättning

en: Send to translation
sv_SE: Skicka för översättning

en: Translate strings
sv_SE: Översätt strängar

en: Translation status:
sv_SE: Översättningsstatus:

en: Language of this %1$s is %2$s
sv_SE: Språket för denna %1$s är %2$s

en: There is nothing to translate.
sv_SE: Det finns inget att översätta.

en: In progress
sv_SE: Pågående

en: Complete
sv_SE: Klar

en: Needs update
sv_SE: Behöver uppdateras

en: In translation basket
sv_SE: I översättningskorgen

en: You cannot add packages in this language to the basket since it already contains posts, packages or strings of another source language!
    					Either submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
sv_SE: Du kan inte lägga till paket på detta språk i korgen eftersom den redan innehåller inlägg, paket eller strängar från ett annat källspråk!
    					Antingen skickar du den nuvarande korgen och lägger sedan till inlägget eller så tar du bort inläggen med avvikande språk i den nuvarande korgen

en: Please select at least one language to translate into.
sv_SE: Välj minst ett språk att översätta till.

en: Please select at least one document to translate.
sv_SE: Välj minst ett dokument att översätta.

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already in progress.
sv_SE: Inlägg “%1$s” kommer att ignoreras för %2$s, eftersom översättning redan pågår.

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already waiting for translator.
sv_SE: Inlägg “%1$s” kommer att ignoreras för %2$s, eftersom översättning redan väntar på översättare.

en: Packages
sv_SE: Paket

en: WPML Package Translation is active but requires both the <a href="%s">WPML core</a> and WPML String Translation plugins to function properly.
sv_SE: WPML Package Translation är aktivt men kräver både <a href="%s">WPML core</a> och WPML String Translation-tilläggen för att fungera korrekt.

en: No TextDomain
sv_SE: Ingen textdomän

en: Translate strings in %s
sv_SE: Översätt strängar i %s

en: All strings in %s
sv_SE: Alla strängar i %s

en: Show page builder packages
sv_SE: Visa sidbyggarpaket

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: Scan strings in themes, plugins and WordPress
sv_SE: Skanna strängar i teman, tillägg och WordPress

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Strings that need translation
sv_SE: Strängar som behöver översättas

en: Scan selected components for strings
sv_SE: Skanna valda komponenter efter strängar

en: WPML could not detect the translation files (.mo) for %s. To fix this, visit your site's frontend in a secondary language. | WPML could not detect the translation files (.mo) for %s and %s. To fix this, visit your site's frontend in a secondary language.
sv_SE[0]: WPML kunde inte upptäcka översättningsfilerna (.mo) för %s. För att åtgärda detta, besök din webbplats frontend på ett sekundärt språk.
sv_SE[1]: WPML kunde inte upptäcka översättningsfilerna (.mo) för %s och %s. För att åtgärda detta, besök din webbplats frontend på ett sekundärt språk.

en: This will load the translation files and WPML will be able to scan them.
sv_SE: Detta kommer att ladda översättningsfilerna och WPML kommer att kunna skanna dem.

en: Scan the selected components to make new texts available for translation.
sv_SE: Skanna de valda komponenterna för att göra nya texter tillgängliga för översättning.

en: Updated or new translation files detected
sv_SE: Uppdaterade eller nya översättningsfiler upptäcktes

en: WPML has found new or updated translation (.mo) files and needs to scan them to find translatable strings.
sv_SE: WPML har hittat nya eller uppdaterade översättningsfiler (.mo) och behöver skanna dem för att hitta översättningsbara strängar.

en: Select affected components
sv_SE: Välj berörda komponenter

en: %d new translation was added. | %d new translations were added.
sv_SE[0]: %d ny översättning lades till.
sv_SE[1]: %d nya översättningar lades till.

en: %d translation was updated. | %d translations were updated.
sv_SE[0]: %d översättning uppdaterades.
sv_SE[1]: %d översättningar uppdaterades.

en: No action performed. Please select the strings that you need to update or add.
sv_SE: Ingen åtgärd utförd. Välj de strängar som du behöver uppdatera eller lägga till.

en: Auto-download WordPress translations
sv_SE: Ladda ner WordPress-översättningar automatiskt

en: Success!
sv_SE: Lyckades!

en: Check other languages
sv_SE: Kontrollera andra språk

en: Missing version number for translation.
sv_SE: Saknar versionsnummer för översättning.

en: Invalid language: %s
sv_SE: Ogiltigt språk: %s

en: This update includes %d new strings and %d updated strings. You can review the strings below. Then, go to the <a%s>bottom of this page</a> and click on the Proceed button.
sv_SE: Denna uppdatering innehåller %d nya strängar och %d uppdaterade strängar. Du kan granska strängarna nedan. Gå sedan till <a%s>slutet av denna sida</a> och klicka på knappen Fortsätt.

en: Updated translations (%d)
sv_SE: Uppdaterade översättningar (%d)

en: Existing translation
sv_SE: Befintlig översättning

en: New translation
sv_SE: Ny översättning

en: New translations (%d)
sv_SE: Nya översättningar (%d)

en: Translation
sv_SE: Översättning

en: Add the new translations.
sv_SE: Lägg till de nya översättningarna.

en: Proceed
sv_SE: Fortsätt

en: There is nothing to be updated or to be added.
sv_SE: Det finns inget att uppdatera eller lägga till.

en: Admin Texts Translation
sv_SE: Översättning av administratörstexter

en: Translate texts you can customize from the WordPress admin but which appear on the front-end.
sv_SE: Översätt texter som du kan anpassa från WordPress-admin men som visas på frontend.

en: This includes strings like footer text, copyright notices, plugin options and settings, time format, widget texts, and more.
sv_SE: Detta inkluderar strängar som sidfots text, upphovsrättsmeddelanden, tilläggsalternativ och inställningar, tidsformat, widgettexter och mer.

en: Learn more about %1$stranslating admin and settings strings.%2$s
sv_SE: Läs mer om %1$satt översätta administratörs- och inställningssträngar.%2$s

en: Return to String Translation
sv_SE: Återgå till strängöversättning

en: This is the list of strings that are not used or they are linked to wrong translation data.
sv_SE: Detta är listan över strängar som inte används eller som är länkade till felaktig översättningsdata.

en: These are the strings that we found in your .po file. Please carefully review them. Then, click on the 'add' or 'cancel' buttons at the %1$sbottom of this screen%2$s. You can exclude individual strings by clearing the check boxes next to them.
sv_SE: Dessa är strängarna som vi hittade i din .po-fil. Vänligen granska dem noggrant. Klicka sedan på knapparna “lägg till” eller “avbryt” längst ner på %1$sdenna skärm%2$s. Du kan exkludera enskilda strängar genom att avmarkera kryssrutorna bredvid dem.

en: Name: %s
sv_SE: Namn: %s

en: Add selected strings
sv_SE: Lägg till valda strängar

en: Display:
sv_SE: Visa:

en: All strings
sv_SE: Alla strängar

en: Translation needed
sv_SE: Översättning behövs

en: Partial Translation
sv_SE: Delvis översättning

en: Auto-registered, translation needed
sv_SE: Automatiskt registrerad, översättning behövs

en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

en: Search
sv_SE: Sök

en: Exact match
sv_SE: Exakt matchning

en: Search in both the original language and in translations. Searching in translations may take a bit of time.
sv_SE: Sök i både originalspråket och i översättningar. Att söka i översättningar kan ta lite tid.

en: Include translations
sv_SE: Inkludera översättningar

en: In domain:
sv_SE: I domän:

en: All domains
sv_SE: Alla domäner

en: With Priority:
sv_SE: Med prioritet:

en: All Translation Priorities
sv_SE: Alla översättningsprioriteter

en: Showing only strings that contain %s
sv_SE: Visar endast strängar som innehåller %s

en: x &nbsp;Clear filters
sv_SE: x &nbsp;Rensa filter

en: Can't find the strings you're looking to translate? Add more strings for translation.
sv_SE: Hittar du inte strängarna du vill översätta? Lägg till fler strängar för översättning.

en: Click to toggle
sv_SE: Klicka för att växla

en: Strings in the theme and plugins
sv_SE: Strängar i temat och tillägg

en: Strings in JavaScript files
sv_SE: Strängar i JavaScript-filer

en: Translate front-end texts you can customize from the WordPress admin like footer text, copyright notices, plugin options and settings, time format, widget texts, and more.
sv_SE: Översätt frontend-texter som du kan anpassa från WordPress-admin, som sidfotsstext, upphovsrättsmeddelanden, tilläggsalternativ och inställningar, tidsformat, widgettexter och mer.

en: Translating Strings From Admin and Settings
sv_SE: Översätta strängar från admin och inställningar

en: Translate texts in admin screens
sv_SE: Översätt texter på admin-skärmar

en: Translate User Meta Information
sv_SE: Översätt användarmetainformation

en: Making User Meta Information Translatable
sv_SE: Gör användarmetainformation översättningsbar

en: Data saved
sv_SE: Data sparad

en: WPML allows you to translate user information like the name, nickname, biography, and more.
sv_SE: WPML låter dig översätta användarinformation som namn, smeknamn, biografi och mer.

en: Select the user roles whose information you want to make translatable and then use the String Translation page to translate it.
sv_SE: Välj de användarroller vars information du vill göra översättningsbar och använd sedan sidan Strängöversättning för att översätta den.

en: Learn more about %1$stranslating user meta information.%2$s
sv_SE: Läs mer om att %1$söversätta användarmetainformation.%2$s

en: Select all
sv_SE: Välj alla

en: Languages of domains
sv_SE: Språk för domäner

en: Display %d results per page
sv_SE: Visa %d resultat per sida

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
sv_SE: Visar %1$s&#8211;%2$s av %3$s

en: Strings per page:
sv_SE: Strängar per sida:

en: Display all results
sv_SE: Visa alla resultat

en: You have selected strings belonging to a package. Please select all strings from the affected package or unselect these strings.
sv_SE: Du har valt strängar som tillhör ett paket. Välj alla strängar från det berörda paketet eller avmarkera dessa strängar.

en: Are you sure you want to delete these strings?
    Their translations will be deleted too.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort dessa strängar?
    Deras översättningar kommer också att tas bort.

en: WPML could not delete the strings
sv_SE: WPML kunde inte ta bort strängarna

en: Delete selected strings
sv_SE: Ta bort valda strängar

en: Utilities
sv_SE: Verktyg

en: Auto register untranslated strings
sv_SE: Registrera oöversatta strängar automatiskt

en: This feature is disabled. %1$sClick here to enable it.%2$s
sv_SE: Denna funktion är inaktiverad. %1$sKlicka här för att aktivera den.%2$s

en: WPML can detect untranslated strings and automatically register them for translation. WPML will register any untranslated strings encountered while browsing the site.
sv_SE: WPML kan upptäcka oöversatta strängar och automatiskt registrera dem för översättning. WPML kommer att registrera alla oöversatta strängar som påträffas när du surfar på webbplatsen.

en: Untranslated strings that I encounter while logged in
sv_SE: Oöversatta strängar som jag stöter på när jag är inloggad

en: recommended
sv_SE: rekommenderas

en: Untranslated strings that all logged in, logged out users, and site visitors encounter
sv_SE: Oöversatta strängar som alla inloggade, utloggade användare och besökare stöter på

en: Disable auto register of untranslated strings
sv_SE: Inaktivera automatisk registrering av oöversatta strängar

en: Save settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Translate strings automatically, with your translators or a translation service
sv_SE: Översätt strängar automatiskt, med dina översättare eller en översättningstjänst

en: Use WPML's %1$sTranslation Dashboard%2$s to send strings to translation.
sv_SE: Använd WPML:s %1$sÖversättningspanel%2$s för att skicka strängar för översättning.

en: Import / export .po
sv_SE: Importera/exportera .po

en: Import
sv_SE: Importera

en: .po file :
sv_SE: .po-fil:

en: Select the original language of strings to import
sv_SE: Välj originalspråket för strängar att importera

en: English
sv_SE: Engelska

en: Also create translations according to the .po file
sv_SE: Skapa även översättningar enligt .po-filen

en: Select what the strings are for:
sv_SE: Välj vad strängarna är till för:

en: New
sv_SE: Ny

en: Select from existing
sv_SE: Välj från befintliga

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Please enter a domain!
sv_SE: Ange en domän!

en: Please select the .po file to upload!
sv_SE: Välj .po-filen att ladda upp!

en: Export strings into .po/.pot file
sv_SE: Exportera strängar till .po/.pot-fil

en: PO export may be glitchy. We are working to fix it.
sv_SE: PO-export kan vara felaktig. Vi arbetar med att åtgärda det.

en: Select domain:
sv_SE: Välj domän:

en: Also include translations
sv_SE: Inkludera även översättningar

en: Remove strings by domain
sv_SE: Ta bort strängar per domän

en: Set the original language of themes and plugins
sv_SE: Ange originalspråket för teman och tillägg

en: By default WPML assumes that strings in themes and plugins are in English. If you're using a theme or plugin that has strings in other languages you can set the language of text-domains.
sv_SE: Som standard antar WPML att strängar i teman och tillägg är på engelska. Om du använder ett tema eller tillägg som har strängar på andra språk kan du ställa in språket för textdomäner.

en: Not seeing strings that you are looking for?
sv_SE: Ser du inte strängarna du letar efter?

en: You can add to the String Translations table texts that appear in the admin screens of the theme and plugins. To do this, go to %1$sAdmin Texts Translation%2$s
sv_SE: Du kan lägga till texter som visas på admin-skärmarna för temat och tilläggen i tabellen Strängöversättningar. För att göra detta, gå till %1$sAdmintextöversättning%2$s

en: Translate User properties
sv_SE: Översätt användaregenskaper

en: none
sv_SE: ingen

en: Choose the user roles you would like to make translatable: %s
sv_SE: Välj de användarroller du vill göra översättningsbara: %s

en: Edit user roles
sv_SE: Redigera användarroller

en: Translating User Meta Information With WPML
sv_SE: Översätta användarmetainformation med WPML

en: Track where strings appear on the site
sv_SE: Spåra var strängar visas på webbplatsen

en: This feature helps you find where the text (strings) appears on your site, so you can translate it more easily. 
    											It may slow down your site while it's running, so it's best to use it only during development. 
    											Remember to turn it off when your site goes live to keep things running smoothly.
sv_SE: Denna funktion hjälper dig att hitta var texten (strängarna) visas på din webbplats, så att du lättare kan översätta den. 
    											Den kan sakta ner din webbplats medan den körs, så det är bäst att bara använda den under utveckling. 
    											Kom ihåg att stänga av den när din webbplats går live för att hålla saker igång smidigt.

en: Learn more about finding strings
sv_SE: Läs mer om att hitta strängar

en: Highlight color for strings
sv_SE: Markeringsfärg för strängar

en: String Tracking Enabled
sv_SE: Strängspårning aktiverad

en: WPML will now track where your site's text (strings) appears as you browse both the admin and front-end.
sv_SE: WPML kommer nu att spåra var din webbplats text (strängar) visas när du surfar både i admin och frontend.

en: Be sure to turn off this feature before your site goes live to avoid performance issues.
sv_SE: Se till att stänga av denna funktion innan din webbplats går live för att undvika prestandaproblem.

en: Slug translations
sv_SE: Slug-översättningar

en: Translate base slugs of custom post types and taxonomies (via WPML -> Taxonomy translation).
sv_SE: Översätt bas-slugs för anpassade inläggstyper och taxonomier (via WPML -> Taxonomiöversättning).

en: Save
sv_SE: Spara

en: Inactive Widgets
sv_SE: Inaktiva widgetar

en: Widgets
sv_SE: Widgetar
