WPML Media Translation 3.1.0 - en to th translation catalogue (98 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 release notes</a>
th: แสดงรูปภาพที่แตกต่างกันสำหรับเนื้อหาในภาษาที่แตกต่างกัน | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">เอกสารประกอบ</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">บันทึกประจำรุ่น WPML Media Translation 3.1.0</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
th: กำลังแปล URL สื่อในการแปลฟิลด์ที่กำหนดเอง: %s

en: %d left
th: เหลือ %d

en: done!
th: เสร็จสิ้น!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
th: การแปล URL สื่อในการแปลฟิลด์ที่กำหนดเองล้มเหลว: โปรดลองอีกครั้ง (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
th: กำลังแปล URL สื่อในการแปลโพสต์: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
th: การแปล URL สื่อในการแปลโพสต์ล้มเหลว: โปรดลองอีกครั้ง (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
th: กำลังแปล URL สื่อในการแปลสตริง: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
th: การแปล URL สื่อในการแปลสตริงล้มเหลว: โปรดลองอีกครั้ง (%s)

en: Started...
th: เริ่มต้นแล้ว...

en: Media Translation
th: การแปลสื่อ

en: Failed to load the image editor
th: ไม่สามารถโหลดโปรแกรมแก้ไขรูปภาพได้

en: Invalid nonce
th: Nonce ไม่ถูกต้อง

en: You are not allowed to edit this item.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขรายการนี้

en: Running setup...
th: กำลังเรียกใช้การตั้งค่า...

en: Setup complete!
th: ตั้งค่าเสร็จสมบูรณ์!

en: Setup in progress: %d%% complete...
th: กำลังตั้งค่า: %d%% เสร็จสมบูรณ์...

en: WPML &raquo; Media Translation
th: WPML &raquo; การแปลสื่อ

en: WPML &raquo; Translation Management
th: WPML &raquo; การจัดการการแปล

en: Translating Media
th: กำลังแปลสื่อ

en: There are two ways for you to translate Media:
th: มีสองวิธีในการแปลสื่อ:

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
th: ใช้แดชบอร์ดในหน้า %s เพื่อแปลรูปภาพและไฟล์สื่ออื่นๆ ของคุณ

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
th: ใช้แดชบอร์ดในหน้า %s เพื่อส่งหน้าที่มีสื่อสำหรับการแปล

en: Learn more about WPML Media Translation
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับ WPML Media Translation

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Save media translation
th: บันทึกการแปลสื่อ

en: Scan complete!
th: สแกนเสร็จสมบูรณ์!

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
th: ที่นี่

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
th: การตั้งค่า %1$s เกือบเสร็จสมบูรณ์แล้ว คลิก %2$s เพื่อสิ้นสุดการตั้งค่า

en: Setup required
th: ต้องตั้งค่า

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
th: เพื่อให้ WPML Media Translation ทำงานได้อย่างสมบูรณ์ คุณต้องเรียกใช้การตั้งค่านี้ซึ่งใช้เวลาเพียงไม่กี่นาทีขึ้นอยู่กับจำนวนโพสต์ทั้งหมดในการติดตั้ง WordPress ของคุณ

en: Finish setup
th: เสร็จสิ้นการตั้งค่า

en: Filter by date
th: กรองตามวันที่

en: All dates
th: ทุกวันที่

en: Filter by translation status
th: กรองตามสถานะการแปล

en: All translation statuses
th: สถานะการแปลทั้งหมด

en: Media file not translated
th: ไฟล์สื่อไม่ได้แปล

en: Translated media uploaded
th: อัปโหลดสื่อที่แปลแล้ว

en: Translation in progress
th: กำลังแปล

en: Needs media file translation
th: ต้องการการแปลไฟล์สื่อ

en: Filter by language
th: กรองตามภาษา

en: Any language
th: ภาษาใดก็ได้

en: Search Media:
th: ค้นหาสื่อ:

en: Title, caption or description
th: ชื่อเรื่อง, คำบรรยาย หรือคำอธิบาย

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Original language
th: ภาษาต้นฉบับ

en: Media Type
th: ประเภทสื่อ

en: Copied media
th: สื่อที่คัดลอก

en: Connected media
th: สื่อที่เชื่อมต่อ

en: This media text is a copy
th: ข้อความสื่อนี้เป็นสำเนา

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
th: ตัวสร้างบางตัว เช่น Block Editor, โมดูล Divi Image หรือรูปภาพผลิตภัณฑ์ WooCommerce จะคัดลอกข้อความรูปภาพ (alt, caption, title) ไปยังการแปลทันทีที่คุณแทรกรูปภาพ การแปลแต่ละรายการจะเก็บสำเนาข้อความเหล่านี้ไว้ การเปลี่ยนการแปลที่นี่จะไม่เป็นการอัปเดตการแปลที่มีอยู่เหล่านั้นโดยอัตโนมัติ

en: This is connected media text
th: นี่คือข้อความสื่อที่เชื่อมต่อ

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
th: ตัวสร้างส่วนใหญ่ เช่น Elementor, Beaver Builder, Cornerstone และปลั๊กอินแกลเลอรีจำนวนมาก เพียงแค่ชี้ไปยังข้อความในไลบรารีสื่อทุกครั้งที่โหลดหน้า เมื่อคุณอัปเดตข้อความที่นี่ ทุกหน้า (และการแปล) จะแสดงการเปลี่ยนแปลงทันที

en: This media text is both copied and connected
th: ข้อความสื่อนี้ทั้งถูกคัดลอกและเชื่อมต่อ

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
th: เมื่อคุณอัปเดตข้อความสื่อที่นี่ ทุกหน้า (และการแปล) จะแสดงการเปลี่ยนแปลงทันที

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
th: ข้อความสื่อนี้ได้รับการแปลโดยอัตโนมัติ และคุณไม่สามารถแก้ไขได้ที่นี่ ให้ใช้ Advanced Translation Editor เพื่อแก้ไขการแปลของหน้าที่แทรกรูปภาพนี้แทน

en: No attachments found
th: ไม่พบไฟล์แนบ

en: Add media file translation
th: เพิ่มการแปลไฟล์สื่อ

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
th: แก้ไขการแปล %s

en: Original:
th: ต้นฉบับ:

en: Translation:
th: การแปล:

en: File
th: ไฟล์

en: Name
th: ชื่อ

en: Caption
th: คำบรรยาย

en: Alt text
th: ข้อความ Alt

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Copy from original
th: คัดลอกจากต้นฉบับ

en: Upload translated media file
th: อัปโหลดไฟล์สื่อที่แปลแล้ว

en: Use a different file
th: ใช้ไฟล์อื่น

en: Revert to original
th: ย้อนกลับเป็นต้นฉบับ

en: Restore original media file
th: กู้คืนไฟล์สื่อต้นฉบับ

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
th: การเปลี่ยนแปลงใดๆ ที่คุณทำกับข้อความที่นี่จะไม่มีผลต่อการเผยแพร่สื่อนี้ก่อนหน้านี้บนเว็บไซต์ของคุณ เวอร์ชันที่แก้ไขนี้จะปรากฏขึ้นก็ต่อเมื่อคุณเลือกจากไลบรารีเพื่อฝัง

en: Not translated
th: ไม่ได้แปล

en: In progress
th: กำลังดำเนินการ

en: Translated
th: แปลแล้ว

en: Needs translation
th: ต้องการการแปล

en: Navigation
th: การนำทาง

en: of
th: ของ

en: First page
th: หน้าแรก

en: Previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: Next page
th: หน้าถัดไป

en: Last page
th: หน้าสุดท้าย

en: Close
th: ปิด

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
th: สื่อที่คุณอัปโหลดถูกแทนที่ในโพสต์ที่แปลเหล่านี้:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
th: สื่อเดียวกันอาจถูกใช้ในโพสต์อื่นด้วย คุณต้องการสแกนและแทนที่หรือไม่?

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
th: สื่อที่คุณอัปโหลดจะถูกใช้ในการแปลโพสต์ในอนาคต สื่อเดียวกันอาจถูกใช้ในโพสต์ที่มีอยู่แล้ว คุณต้องการสแกนและแทนที่ตอนนี้หรือไม่?

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
th: สแกนหาเนื้อหาที่มีสื่อนี้โดยเฉพาะ (เร็วกว่า)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
th: สแกนหาเนื้อหาที่มีไฟล์สื่อใดๆ ที่ฉันแปล (ใช้เวลานานกว่า)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
th: สแกนและแทนที่

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
th: WPML Media Translation จะส่งที่อยู่อีเมลและชื่อของผู้จัดการแต่ละคนและนักแปลที่ได้รับมอบหมาย รวมถึงเนื้อหาไปยัง Advanced Translation Editor และบริการแปลที่ใช้

en: Setting language to media: done!
th: กำลังตั้งค่าภาษาเป็นสื่อ: เสร็จสิ้น!

en: Upgrade required
th: ต้องอัปเกรด

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
th: ฐานข้อมูล %1$sWPML Media%2$s ต้องการการอัปเดต โปรดเรียกใช้ตัวอัปเดตและเปิดแท็บทิ้งไว้จนกว่าจะเสร็จสมบูรณ์

[ctx: Update button label]
en: Update
th: อัปเดต

en: Reset new content duplication settings
th: รีเซ็ตการตั้งค่าการทำซ้ำเนื้อหาใหม่

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
th: กำลังอัปเดตสถานะการแปลไฟล์แนบ: เหลือ %d

en: Update complete!
th: อัปเดตเสร็จสมบูรณ์!

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
th: WPML Media เปิดใช้งานอยู่แต่ไม่มีผล ต้องใช้ <a href="%s">WPML</a> เพื่อให้ทำงานได้
