WPML Media Translation 3.1.0 - en to fr_FR translation catalogue (96 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 release notes</a>
fr_FR: Afficher différentes images pour le contenu dans différentes langues | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">Notes de publication de WPML Media Translation 3.1.0</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
fr_FR: Traduction des URL de médias dans les traductions de champs personnalisés : %s

en: %d left
fr_FR: %d restants

en: done!
fr_FR: terminé!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
fr_FR: La traduction des URL de médias dans les traductions de champs personnalisés a échoué : Veuillez réessayer (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
fr_FR: Traduction des URL de médias dans les traductions d’articles : %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
fr_FR: La traduction des URL de médias dans les traductions d’articles a échoué : Veuillez réessayer (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
fr_FR: Traduction des URL de médias dans les traductions de chaînes : %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
fr_FR: La traduction des URL de médias dans les traductions de chaînes a échoué : Veuillez réessayer (%s)

en: Started...
fr_FR: Démarré...

en: Media Translation
fr_FR: Traduction des médias

en: Failed to load the image editor
fr_FR: Échec du chargement de l’éditeur d’images

en: Invalid nonce
fr_FR: Nonce invalide

en: You are not allowed to edit this item.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à modifier cet élément.

en: Running setup...
fr_FR: Exécution de la configuration...

en: Setup complete!
fr_FR: Configuration terminée !

en: Setup in progress: %d%% complete...
fr_FR: Configuration en cours : %d%% terminée...

en: WPML &raquo; Media Translation
fr_FR: WPML &raquo; Traduction des médias

en: WPML &raquo; Translation Management
fr_FR: WPML &raquo; Gestion de la traduction

en: Translating Media
fr_FR: Traduction des médias

en: There are two ways for you to translate Media:
fr_FR: Il existe deux façons de traduire les médias :

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
fr_FR: Utilisez le tableau de bord de la page %s pour traduire vos images et autres fichiers multimédias.

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
fr_FR: Utilisez le tableau de bord de la page %s pour envoyer les pages contenant des médias à traduire.

en: Learn more about WPML Media Translation
fr_FR: En savoir plus sur WPML Media Translation

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Save media translation
fr_FR: Enregistrer la traduction des médias

en: Scan complete!
fr_FR: Analyse terminée !

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
fr_FR: ici

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
fr_FR: La configuration de %1$s est presque terminée. Cliquez %2$s pour terminer la configuration.

en: Setup required
fr_FR: Configuration requise

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
fr_FR: Pour que WPML Media Translation fonctionne pleinement, vous devez exécuter cette configuration qui ne prend que quelques instants, selon le nombre total d’articles dans votre installation WordPress.

en: Finish setup
fr_FR: Terminer la configuration

en: Filter by date
fr_FR: Filtrer par date

en: All dates
fr_FR: Toutes les dates

en: Filter by translation status
fr_FR: Filtrer par statut de traduction

en: All translation statuses
fr_FR: Tous les statuts de traduction

en: Media file not translated
fr_FR: Fichier média non traduit

en: Translated media uploaded
fr_FR: Média traduit téléchargé

en: Translation in progress
fr_FR: Traduction en cours

en: Needs media file translation
fr_FR: Nécessite la traduction du fichier média

en: Filter by language
fr_FR: Filtrer par langue

en: Any language
fr_FR: N’importe quelle langue

en: Search Media:
fr_FR: Rechercher un média :

en: Title, caption or description
fr_FR: Titre, légende ou description

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Original language
fr_FR: Langue d’origine

en: Media Type
fr_FR: Type de média

en: Copied media
fr_FR: Média copié

en: Connected media
fr_FR: Média connecté

en: This media text is a copy
fr_FR: Ce texte média est une copie

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
fr_FR: Certains constructeurs comme l’éditeur de blocs, le module d’image Divi ou les images de produits WooCommerce, copient les textes d’image (alt, légende, titre) dans les traductions dès que vous insérez l’image. Chaque traduction conserve alors sa propre copie de ces textes. La modification des traductions ici ne mettra pas à jour automatiquement ces traductions existantes.

en: This is connected media text
fr_FR: Ceci est un texte média connecté

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
fr_FR: La plupart des constructeurs, comme Elementor, Beaver Builder, Cornerstone et de nombreux plugins de galerie, pointent simplement vers le texte de la bibliothèque de médias chaque fois qu’une page se charge. Lorsque vous mettez à jour les textes ici, chaque page (et ses traductions) reflétera instantanément les modifications.

en: This media text is both copied and connected
fr_FR: Ce texte média est à la fois copié et connecté

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
fr_FR: Lorsque vous mettez à jour les textes des médias ici, chaque page (et ses traductions) reflétera instantanément les modifications.

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
fr_FR: Les textes de ce média ont été automatiquement traduits et vous ne pouvez pas les modifier ici. Utilisez plutôt l’éditeur de traduction avancé pour modifier la traduction de la page où cette image est insérée.

en: No attachments found
fr_FR: Aucune pièce jointe trouvée

en: Add media file translation
fr_FR: Ajouter une traduction de fichier média

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
fr_FR: Modifier la traduction de %s

en: Original:
fr_FR: Original :

en: Translation:
fr_FR: Traduction :

en: File
fr_FR: Fichier

en: Name
fr_FR: Nom

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Alt text
fr_FR: Texte alternatif

en: Copy from original
fr_FR: Copier de l’original

en: Upload translated media file
fr_FR: Télécharger le fichier média traduit

en: Use a different file
fr_FR: Utiliser un fichier différent

en: Revert to original
fr_FR: Revenir à l’original

en: Restore original media file
fr_FR: Restaurer le fichier média original

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
fr_FR: Toute modification que vous apportez au texte ici n’affectera pas les publications précédentes de ce média sur votre site web. Cette version modifiée n’apparaîtra que si vous la sélectionnez dans la bibliothèque pour l’intégrer.

en: Not translated
fr_FR: Non traduit

en: In progress
fr_FR: En cours

en: Translated
fr_FR: Traduit

en: Needs translation
fr_FR: Nécessite une traduction

en: of
fr_FR: de

en: First page
fr_FR: Première page

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Last page
fr_FR: Dernière page

en: Close
fr_FR: Fermer

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
fr_FR: Le média que vous avez téléchargé a été remplacé dans ces articles traduits :

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
fr_FR: Le même média peut également être utilisé dans d’autres articles. Voulez-vous le scanner et le remplacer ?

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
fr_FR: Le média que vous avez téléchargé sera utilisé dans les futures traductions d’articles. Le même média peut être utilisé dans des articles déjà existants. Voulez-vous le scanner et le remplacer maintenant ?

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
fr_FR: Rechercher le contenu qui contient spécifiquement ce média (plus rapide)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
fr_FR: Rechercher le contenu qui contient l’un des fichiers médias que j’ai traduits (prend plus de temps)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
fr_FR: Scanner et remplacer

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
fr_FR: WPML Media Translation enverra l’adresse e-mail et le nom de chaque gestionnaire et traducteur assigné, ainsi que le contenu lui-même, à l’éditeur de traduction avancé et aux services de traduction utilisés.

en: Setting language to media: done!
fr_FR: Définition de la langue pour les médias : terminé!

en: Upgrade required
fr_FR: Mise à niveau requise

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
fr_FR: La base de données de %1$sWPML Media%2$s doit être mise à jour. Veuillez exécuter le programme de mise à jour et laisser l’onglet ouvert jusqu’à ce qu’il soit terminé.

[ctx: Update button label]
en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Reset new content duplication settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres de duplication de nouveau contenu

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
fr_FR: Mise à jour du statut de traduction des pièces jointes : %d restants.

en: Update complete!
fr_FR: Mise à jour terminée !

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
fr_FR: WPML Media est activé mais inefficace. Il nécessite <a href="%s">WPML</a> pour fonctionner.
