WPML Multilingual CMS 4.9.0-beta-1 - en to pt_BR translation catalogue (1401 entries)

en:  %s translation
pt_BR:  Tradução de %s

en:  - (needs update)
pt_BR:  - (precisa de atualização)

en:  See our %s to learn more.
pt_BR:  Consulte nosso %s para saber mais.

en:  elements
pt_BR:  elementos

en:  for
pt_BR:  para

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
pt_BR: %1$s (localidade atual: %2$s) - localidade(s) sugerida(s): %3$s

en: %1$s Translation
pt_BR: tradução de %1$s

en: %1$s and %2$s
pt_BR: %1$s e %2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
pt_BR: %1$s não está traduzido. %2$sClique aqui para tornar este tipo de post traduzível.%3$s

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
pt_BR: %1$s é traduzido via WPML. %2$sClique aqui para alterar as opções de tradução.%3$s

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
pt_BR: %1$s trabalhos adicionados ao Editor de Tradução Avançado.

en: %1$s terms (in original language)
pt_BR: termos %1$s (no idioma original)

en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
pt_BR: %1$sSaiba como traduzir o conteúdo %2$s manualmente%3$s %4$sAlternativamente, para traduzir o conteúdo %5$s usando o Editor de Tradução Avançado, tradução automática, serviços profissionais ou por outros usuários em seu site %6$satualize para a conta WPML CMS%7$s.

en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
pt_BR: %1$sSaiba como traduzir o conteúdo %2$s%3$s

en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
pt_BR: %1$sA sincronização de menu%2$s sincronizará a estrutura do menu do idioma padrão de %3$s para os idiomas secundários.

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
pt_BR: %1s não pode receber feedback sobre a tradução automaticamente. Por favor, faça login no site %1s e relate esses problemas manualmente.

en: %d day | %d days
pt_BR[0]: %d dia
pt_BR[1]: %d dias

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
pt_BR[0]: O feedback de %d foi permanentemente excluído.
pt_BR[1]: Os feedbacks de %d foram permanentemente excluídos.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
pt_BR[0]: O feedback de %d foi restaurado.
pt_BR[1]: Os feedbacks de %d foram restaurados.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
pt_BR[0]: O feedback de %d foi enviado para a lixeira.
pt_BR[1]: Os feedbacks de %d foram enviados para a lixeira.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
pt_BR[0]: O feedback de %d foi atualizado.
pt_BR[1]: Os feedbacks de %d foram atualizados.

en: %d hour | %d hours
pt_BR[0]: %d hora
pt_BR[1]: %d horas

en: %d items remaining...
pt_BR: %d itens restantes...

en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos

en: %s are currently hidden to visitors.
pt_BR: %s estão atualmente ocultos para os visitantes.

en: %s is currently hidden to visitors.
pt_BR: %s está atualmente oculto para os visitantes.

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
pt_BR: %s é definido no seu tema. O seletor de idioma só pode ser personalizado usando o CSS do tema.

en: %s item | %s items
pt_BR[0]: %s item
pt_BR[1]: %s itens

en: %s orphan comments found.
pt_BR: %s comentários órfãos encontrados.

en: %s translation assigned to local translator
pt_BR: Tradução de %s atribuída ao tradutor local

en: %s translation awaiting first available translator
pt_BR: Tradução de %s aguardando o primeiro tradutor disponível

en: %s: Waiting for automatic translation
pt_BR: %s: Aguardando tradução automática

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
pt_BR: %sAtivar tradução automática para rascunhos%s

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
pt_BR: %sAviso:%s As edições que você está prestes a fazer serão perdidas

en: (No title for this post yet)
pt_BR: (Sem título para este post ainda)

en: (allowed: %s)
pt_BR: (permitido: %s)

en: (missing title)
pt_BR: (título ausente)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
pt_BR: * Lembre-se, seu nome de login para %1$s é %2$s. Se precisar de ajuda com sua senha, use a redefinição de senha na página de login.

en: * The clean task may take several minutes to complete.
pt_BR: * A tarefa de limpeza pode levar vários minutos para ser concluída.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
pt_BR: * Seu tema tem um arquivo %s, que define os valores padrão para o WPML.

en: -- Please select --
pt_BR: -- Selecione --

en: --None--
pt_BR: --nenhum--

en: --select--
pt_BR: --selecionar--

en: ...and %d more translations.
pt_BR: ...e mais %d traduções.

en: 1. Translate these strings:
pt_BR: 1. Traduza estas strings:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
pt_BR: Você está atualizando uma publicação duplicada.

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
pt_BR: 2. Quando terminar de traduzir, retorne aqui e execute a sincronização de menu novamente. Isso usará as strings que você traduziu para atualizar os menus.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
pt_BR: Para não perder suas alterações, o WPML definirá esta publicação para ser traduzida independentemente.

en: <i>%s</i> integration
pt_BR: Integração <i>%s</i>

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
pt_BR: <p>Alguns termos de taxonomia estão fora de sincronia entre os idiomas. Isso significa que o conteúdo em alguns idiomas não terá as tags ou categorias corretas.</p>
    			 <p>Para sincronizar as taxonomias, você precisa revisar cada uma delas na lista a seguir e clicar no botão “Atualizar hierarquia de taxonomia”.</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
pt_BR: <strong>Aviso do WPML:</strong> As atualizações para esta versão são suportadas apenas a partir das versões %1$s e superiores. Para atualizar da versão %2$s, primeiro, baixe <a%3$s>2.0.4</a>, faça a atualização do banco de dados e, em seguida, vá para esta versão.

en: A New Site Key Is Required
pt_BR: Uma nova chave de site é necessária

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
pt_BR: Uma extensão PHP interrompeu o upload do arquivo. O PHP não fornece uma maneira de determinar qual extensão causou a interrupção do upload do arquivo; examinar a lista de extensões carregadas com phpinfo() pode ajudar.

en: A different domain per language
pt_BR: Um domínio diferente por idioma

en: A page
pt_BR: Uma página

en: A user does not have a proper license to enable ATE.
pt_BR: Um usuário não possui uma licença adequada para ativar o ATE.

en: AJAX Error:
pt_BR: Erro AJAX:

en: Above post
pt_BR: Acima do post

en: Accordion Item: Content
pt_BR: Item do Acordeão: Conteúdo

en: Accordion Item: Label
pt_BR: Item do Acordeão: Rótulo

en: Accordion: Content
pt_BR: Accordion: conteúdo

en: Accordion: Header
pt_BR: Acordeão: Cabeçalho

en: Accordion: Title
pt_BR: Accordion: título

en: Action
pt_BR: Ação

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate a translation service
pt_BR: Ativar um serviço de tradução

en: Activate a translation service that's not listed here
pt_BR: Ativar um serviço de tradução que não está listado aqui

en: Activated
pt_BR: Ativado

en: Activating...
pt_BR: Ativando...

en: Activation Key
pt_BR: Chave de ativação

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Add %s
pt_BR: Adicionar %s

en: Add / Remove languages
pt_BR: Adicionar / Remover idiomas

en: Add Language
pt_BR: Adicionar idioma

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
pt_BR: Adicione uma lista de argumentos de URL separados por vírgulas que você deseja que o WPML passe ao alternar idiomas.

en: Add a language switcher
pt_BR: Adicionar um seletor de idioma

en: Add a new language switcher to a menu
pt_BR: Adicionar um novo seletor de idioma a um menu

en: Add a new language switcher to a widget area
pt_BR: Adicionar um novo seletor de idioma a uma área de widget

en: Add a note to the administrator
pt_BR: Adicionar uma nota ao administrador

en: Add a note to the translator
pt_BR: Adicionar uma nota ao tradutor

en: Add menu translation:  %s
pt_BR: Adicionar tradução de menu: %s

en: Add new Translation Priority
pt_BR: Adicionar nova Prioridade de Tradução

en: Add note for the translators
pt_BR: Adicionar nota para os tradutores

en: Add the following line:
pt_BR: Adicionar a seguinte linha:

en: Add translation
pt_BR: Adicionar tradução

en: Add translation to %s
pt_BR: Adicionar tradução a %s

en: Adding language failed.
pt_BR: Falha ao adicionar idioma.

en: Adding translation for: %s.
pt_BR: Adicionando tradução para: %s.

en: Additional CSS
pt_BR: CSS adicional

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
pt_BR: Adiciona informações de idioma a publicações e taxonomias que estão faltando essas informações.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
pt_BR: Ajustar IDs para funcionalidade multilíngue

en: Admin
pt_BR: Administrador

en: Admin language
pt_BR: Idioma de administração

en: Admin replied
pt_BR: Administrador respondeu

en: Administrator for %s
pt_BR: Administrador para %s

en: Advanced Translation Editor
pt_BR: Editor de tradução avançado

en: Advanced settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: Affected Taxonomies
pt_BR: Taxonomias afetadas

en: Alert Content: Alert
pt_BR: Conteúdo do alerta: alerta

en: Alert: Description
pt_BR: Alerta: descrição

en: Alert: Title
pt_BR: Alerta: título

en: All
pt_BR: Todos

en: All Languages
pt_BR: Todos os idiomas

en: All Translation Priorities
pt_BR: Todas as prioridades de tradução

en: All categories and tags will be translated if possible.
pt_BR: Todas as categorias e tags serão traduzidas, se possível.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
pt_BR: Todos os seletores de idioma em seu site são afetados pelas configurações desta seção.

en: All languages
pt_BR: Todos os idiomas

en: All languages are currently displayed.
pt_BR: Todos os idiomas estão atualmente exibidos.

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
pt_BR: Todos os idiomas estão atualmente exibidos. Escolha o que fazer quando os idiomas do site estiverem ocultos.

en: All term names updated
pt_BR: Todos os nomes de termos atualizados

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
pt_BR: Todos os dados de tradução serão perdidos se você redefinir os dados do WPML. Eles não poderão ser recuperados posteriormente.

en: Allow translating the login and registration pages
pt_BR: Permitir a tradução das páginas de login e registro

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
pt_BR: Permite vincular traduções existentes após alterar a definição (nome) de posts personalizados

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
pt_BR: Permite vincular traduções existentes após alterar a definição (nome) de taxonomias personalizadas

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
pt_BR: Sempre pedir feedback (sem limite de tempo para feedback)

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
pt_BR: Sempre redirecionar visitantes com base no idioma do navegador (redirecionar para a página inicial se as traduções estiverem faltando)

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
pt_BR: Uma tentativa de abrir o URL especificado como uma página raiz falhou com o seguinte erro:

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
pt_BR: Um e-mail foi enviado para %s para relatar o problema. Por favor, verifique seu e-mail para um feedback da parte deles.

en: Anchor Text: Primary Content
pt_BR: Texto âncora: conteúdo principal

en: Anchor Text: Secondary Content
pt_BR: Texto âncora: conteúdo secundário

en: Animated Headline: After text
pt_BR: Título animado: texto depois

en: Animated Headline: Before text
pt_BR: Título animado: texto antes

en: Animated Headline: Highlighted text
pt_BR: Título animado: texto destacado

en: Animated Headline: Link URL
pt_BR: Título animado: URL do link

en: Animated Headline: Rotating text
pt_BR: Título animado: texto rotativo

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
pt_BR: Quaisquer alterações que você fizer serão perdidas na próxima vez que você enviar esta página para tradução.

en: Api call to url
pt_BR: Chamada de API para URL

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply changes
pt_BR: Aplicar alterações

en: Apply to all users
pt_BR: Aplicar a todos os usuários

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Archive: Cards Read More Text
pt_BR: Arquivo: texto “ler mais” dos cartões

en: Archive: Cards Separator
pt_BR: Arquivo: separador de cartões

en: Archive: Classic Read More Text
pt_BR: Arquivo: texto “ler mais” clássico

en: Archive: Classic Separator
pt_BR: Arquivo: separador clássico

en: Archive: Next Label
pt_BR: Arquivo: próximo rótulo

en: Archive: Nothing Found Message
pt_BR: Arquivo: mensagem de nada encontrado

en: Archive: Previous Label
pt_BR: Arquivo: rótulo anterior

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este idioma?%sTODOS os dados associados a este idioma serão APAGADOS!

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir todos os dados de tradução e idioma? Esta operação não pode ser revertida!

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir para as configurações padrão?

en: As early as possible
pt_BR: O mais cedo possível

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
pt_BR: Como este site usa Elementor, as alterações que você fizer aqui podem não ser visíveis no front-end. Neste caso, vá para as configurações do Elementor e limpe seu cache.

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
pt_BR: Pedir feedback sobre conteúdo traduzido que foi %1$s nos últimos %2$s %3$s

en: Assign
pt_BR: Atribuir

en: Assign translation status to duplicated content
pt_BR: Atribuir status de tradução ao conteúdo duplicado

en: At your service
pt_BR: Ao seu serviço

en: Audio: Embed Code
pt_BR: Áudio: código de incorporação

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
pt_BR: Falha na autenticação ( serviceId: %d )

en: Author: Archive Text
pt_BR: Autor: texto do arquivo

en: Author: Archive URL
pt_BR: Autor: URL do arquivo

en: Author: Bio
pt_BR: Autor: biografia

en: Author: Link
pt_BR: Autor: link

en: Author: Name
pt_BR: Autor: nome

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
pt_BR: Login e logout automáticos de usuários de todos os domínios

en: Auto-generated title. Click to edit.
pt_BR: Título gerado automaticamente. Clique para editar.

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Automatic Translation
pt_BR: Tradução automática

en: Automatic translation
pt_BR: Tradução automática

en: Automatically clear the cache when strings are translated
pt_BR: Limpar o cache automaticamente quando as strings forem traduzidas

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
pt_BR: Detectar automaticamente as melhores opções para traduzir textos de imagem (alt, legenda, título)

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
pt_BR: Carregar automaticamente o arquivo .mo do tema usando “load_textdomain”

en: Avada stores a separate set of options for each language.
pt_BR: Avada armazena um conjunto separado de opções para cada idioma.

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Available Stack Size
pt_BR: Tamanho da pilha disponível

en: Average rating - %s
pt_BR: Classificação média - %s

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back to languages
pt_BR: Voltar aos idiomas

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Backwards compatibility
pt_BR: Compatibilidade com versões anteriores

en: Balance, invoices and tools
pt_BR: Saldo, faturas e ferramentas

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
pt_BR: Como a criptografia não é suportada em seu host, os dados terão apenas uma codificação básica com o algoritmo bse64.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
pt_BR: Antes de começar a enviar conteúdo para tradução, você precisa concluir uma breve configuração.

en: Below post
pt_BR: Abaixo do post

en: Blockquote: Content
pt_BR: Citação em bloco: conteúdo

en: Blockquote: Tweet button label
pt_BR: Citação em bloco: rótulo do botão Tweet

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
pt_BR: Publicações de blog do idioma padrão do site, ou traduções quando existirem

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Border
pt_BR: Borda

en: Breadcrumbs: Home Label Text
pt_BR: Breadcrumbs: texto do rótulo inicial

en: Browser language redirect
pt_BR: Redirecionamento de idioma do navegador

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
pt_BR: O redirecionamento de idioma do navegador pode afetar a indexação do seu site

en: Bulk Actions
pt_BR: Ações em massa

en: Button: Link
pt_BR: Botão: link

en: Button: Link URL
pt_BR: Botão: URL do link

en: Button: Text
pt_BR: Botão: texto

en: Call to Action: Button link
pt_BR: Chamada para ação: link do botão

en: Call to Action: Button text
pt_BR: Chamada para ação: texto do botão

en: Call to Action: Heading
pt_BR: Chamada para ação: título

en: Call to Action: Text
pt_BR: Chamada para ação: texto

en: Call to action: button
pt_BR: Chamada para ação: botão

en: Call to action: description
pt_BR: Chamada para ação: descrição

en: Call to action: link
pt_BR: Chamada para ação: link

en: Call to action: ribbon title
pt_BR: Chamada para ação: título da faixa

en: Call to action: title
pt_BR: Chamada para ação: título

en: Callout: Call to action text
pt_BR: Destaque: texto de chamada para ação

en: Callout: Heading
pt_BR: Destaque: título

en: Callout: Link
pt_BR: Destaque: link

en: Callout: Text
pt_BR: Destaque: texto

en: Can I have completely different designs for translations?
pt_BR: Posso ter designs completamente diferentes para traduções?

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
pt_BR: Posso usar minha cota de tradução automática gratuita com o Editor de Tradução Clássico?

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
pt_BR: Não é possível criar uma duplicata. Uma tradução está em andamento.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
pt_BR: Não é possível editar este item, pois ele está atualmente na cesta de tradução.

en: Canvas Content: Canvas
pt_BR: Conteúdo da tela: tela

en: Card: Anchor Link
pt_BR: Cartão: link âncora

en: Card: Anchor Text Primary Content
pt_BR: Cartão: conteúdo principal do texto âncora

en: Card: Anchor Text Secondary Content
pt_BR: Cartão: conteúdo secundário do texto âncora

en: Card: Back Text Content
pt_BR: Cartão: conteúdo do texto traseiro

en: Card: Front Text Content
pt_BR: Cartão: conteúdo do texto frontal

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Change default language
pt_BR: Alterar idioma padrão

en: Change language
pt_BR: Alterar idioma

en: Change menu order for %s
pt_BR: Alterar ordem do menu para %s

en: Check for orphan comments
pt_BR: Verificar comentários órfãos

en: Check for updates
pt_BR: Verificar atualizações

en: Check status and get translations
pt_BR: Verificar status e obter traduções

en: Checking...
pt_BR: Verificando...

en: Choose
pt_BR: Escolher

en: Choose a menu
pt_BR: Escolha um menu

en: Choose a widget area
pt_BR: Escolha uma área de widget

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
pt_BR: Escolha como determinar em qual idioma os visitantes veem o conteúdo

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
pt_BR: Escolha se as traduções devem ser publicadas quando recebidas. Observação: se Publicar for selecionado, a tradução só será publicada se o documento original estiver publicado quando a tradução for recebida.

en: Choose language:
pt_BR: Escolha o idioma:

en: Choose what to do when translating content with this field:
pt_BR: Escolha o que fazer ao traduzir conteúdo com este campo:

en: Choose which menu to display your language switcher
pt_BR: Escolha qual menu exibir seu seletor de idioma

en: Choose which widget to display your language switcher
pt_BR: Escolha qual widget exibir seu seletor de idioma

en: Choose who translates your site
pt_BR: Escolha quem traduz seu site

en: Classic Translation Editor
pt_BR: Editor de tradução clássico

en: Clean orphan comments
pt_BR: Limpar comentários órfãos

en: Clean up
pt_BR: Limpar

en: Clear all colors
pt_BR: Limpar todas as cores

en: Clear cache now
pt_BR: Limpar cache agora

en: Clear language information and repopulate languages
pt_BR: Limpar informações de idioma e repopular idiomas

en: Clear log
pt_BR: Limpar log

en: Clear logs
pt_BR: Limpar logs

en: Clear the cache in WPML
pt_BR: Limpar o cache no WPML

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close banner
pt_BR: Fechar banner

en: Code
pt_BR: Código

en: Color themes:
pt_BR: Temas de cores:

en: Communication error
pt_BR: Erro de comunicação

en: Communication:
pt_BR: Comunicação:

en: Complete
pt_BR: Concluído

en: Complete the %s translation
pt_BR: Concluir a tradução de %s

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
pt_BR: Concluído: %1$d publicações foram processadas para “%2$s”.

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
pt_BR: A configuração de compatibilidade entre seus plugins ativos e tema é atualizada automaticamente diariamente.

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Configure WPML
pt_BR: Configurar WPML

en: Connect this post?
pt_BR: Conectar esta publicação?

en: Connect with translations
pt_BR: Conectar com traduções

en: Contact Form: Button Text
pt_BR: Formulário de contato: texto do botão

en: Contact Form: Checkbox Text
pt_BR: Formulário de contato: texto da caixa de seleção

en: Contact Form: Email Field Placeholder
pt_BR: Formulário de contato: espaço reservado para o campo e-mail

en: Contact Form: Name Field Placeholder
pt_BR: Formulário de contato: espaço reservado para o campo nome

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
pt_BR: Formulário de contato: espaço reservado para o campo telefone

en: Contact Form: Redirect Link
pt_BR: Formulário de contato: link de redirecionamento

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
pt_BR: Formulário de contato: espaço reservado para o campo assunto

en: Contact Form: Success Message
pt_BR: Formulário de contato: mensagem de sucesso

en: Contact Form: Terms and Conditions
pt_BR: Formulário de contato: termos e condições

en: Contact Form: Your Message Placeholder
pt_BR: Formulário de contato: espaço reservado para sua mensagem

en: Container: Link URL
pt_BR: Contêiner: URL do link

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content Area: Content
pt_BR: Área de conteúdo: conteúdo

en: Content Slider: Slide call to action link
pt_BR: Slider de conteúdo: link de chamada para ação do slide

en: Content Slider: Slide call to action text
pt_BR: Slider de conteúdo: texto de chamada para ação do slide

en: Content Slider: Slide content
pt_BR: Slider de conteúdo: conteúdo do slide

en: Content Slider: Slide heading
pt_BR: Slider de conteúdo: título do slide

en: Copied From the Original
pt_BR: Copiado do original

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy content from %s
pt_BR: Copiar conteúdo de %s

en: Copy from original
pt_BR: Copiar do original

en: Copy from original to translation
pt_BR: Copiar do original para a tradução

en: Copy once
pt_BR: Copiar uma vez

en: Copy publishing date to translations
pt_BR: Copiar data de publicação para traduções

en: Copy taxonomy to translations
pt_BR: Copiar taxonomia para traduções

en: Copy to all languages
pt_BR: Copiar para todos os idiomas

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
pt_BR: Corrigir atribuição de tipo de post para traduções de tipos de post personalizados caso algo tenha dado errado.

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
pt_BR: Corrigir a contagem de termos caso algo tenha dado errado com os conteúdos traduzidos.

en: Corrected by:
pt_BR: Corrigido por:

en: Could not fetch the status from %s.
pt_BR: Não foi possível buscar o status de %s.

en: Could not send the report to %s.
pt_BR: Não foi possível enviar o relatório para %s.

en: Counter: Number Prefix
pt_BR: Contador: prefixo numérico

en: Counter: Number Suffix
pt_BR: Contador: sufixo numérico

en: Counter: Prefix
pt_BR: Contador: prefixo

en: Counter: Starting number
pt_BR: Contador: número inicial

en: Counter: Suffix
pt_BR: Contador: sufixo

en: Counter: Title
pt_BR: Contador: título

en: Create duplicate
pt_BR: Criar duplicata

en: Create root page.
pt_BR: Criar página raiz.

en: Current language
pt_BR: Idioma atual

en: Current language background color
pt_BR: Cor de fundo do idioma atual

en: Current language font color
pt_BR: Cor da fonte do idioma atual

en: Current page
pt_BR: Página atual

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Custom flag
pt_BR: Bandeira personalizada

en: Custom language switchers
pt_BR: Seletores de idioma personalizados

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
pt_BR: inserir seletores do WPML em locais personalizados

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
pt_BR: Precisa de mais opções? Veja como você pode %s.

en: Custom node text
pt_BR: Texto do nó personalizado

en: Custom taxonomies
pt_BR: Taxonomias personalizadas

en: Customize
pt_BR: Personalizar

en: Customize the language switcher
pt_BR: Personalizar o seletor de idioma

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Data saved
pt_BR: Dados salvos

en: Date
pt_BR: Data

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Deactivate WPML Page Builders
pt_BR: Desativar construtores de página do WPML

en: Debug information
pt_BR: Informações de depuração

en: Default admin language (currently %s)
pt_BR: Idioma de administração padrão (atualmente %s)

en: Default admin language:
pt_BR: Idioma de administração padrão:

en: Default flag format
pt_BR: Formato de bandeira padrão

en: Default language (currently %s)
pt_BR: Idioma padrão (atualmente %s)

en: Default locale
pt_BR: Localidade padrão

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete content
pt_BR: Excluir conteúdo

en: Delete language switcher
pt_BR: Excluir seletor de idioma

en: Delete permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

en: Deleted comments:
pt_BR: Comentários excluídos:

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Detailed error log
pt_BR: Log de erros detalhado

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Different languages in directories
pt_BR: Idiomas diferentes em diretórios

en: Disable browser language redirect
pt_BR: Desativar redirecionamento de idioma do navegador

en: Disable cache for language switcher templates
pt_BR: Desativar cache para modelos de seletor de idioma

en: Disable this feature
pt_BR: Desativar este recurso

en: Dismiss
pt_BR: Ignorar

en: Dismiss this notice.
pt_BR: Ignorar este aviso.

en: Display Flag
pt_BR: Exibir bandeira

en: Display alternative languages in the HEAD section.
pt_BR: Exibir idiomas alternativos na seção HEAD.

en: Display hidden languages
pt_BR: Exibir idiomas ocultos

en: Display mode for blog posts has changed
pt_BR: O modo de exibição para publicações de blog foi alterado

en: Display on language:
pt_BR: Exibir no idioma:

en: Divider: Text
pt_BR: Divisor: texto

en: Do not make '%s' translatable
pt_BR: Não tornar “%s” traduzível

en: Do not publish the post translations
pt_BR: Não publicar as traduções do post

en: Do not show it
pt_BR: Não mostrar

en: Do nothing
pt_BR: Não fazer nada

en: Do you really want to remove this item?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este item?

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
pt_BR: Você quer que o administrador do WordPress esteja em um idioma diferente?

en: Do you want to continue?
pt_BR: Deseja continuar?

en: Don't show this warning again
pt_BR: Não mostrar este aviso novamente

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
pt_BR: Não mostrar taxonomias traduzidas no Editor de Tradução

en: Don't translate
pt_BR: Não traduzir

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Done!
pt_BR: Concluído!

en: Done.
pt_BR: Concluído.

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Drag and drop the languages to change their order
pt_BR: Arraste e solte os idiomas para alterar sua ordem

en: Dropdown
pt_BR: Menu suspenso

en: Dropdown Content: Dropdown
pt_BR: Conteúdo do menu suspenso: menu suspenso

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate featured image from original
pt_BR: Duplicar imagem destacada do original

en: Duplicate featured image to translations
pt_BR: Duplicar imagem destacada para traduções

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
pt_BR: Duplicar textos de imagem (alt, legenda, título) para todas as imagens destacadas para todos os idiomas

en: Duplicate of default language
pt_BR: Duplicata do idioma padrão

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
pt_BR: Duplicar textos (alt, legenda, título) para todas as mídias para todos os idiomas

en: Duplicate uploaded media from original
pt_BR: Duplicar mídia carregada do original

en: Duplicate uploaded media to translations
pt_BR: Duplicar mídia carregada para traduções

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
pt_BR: Duplicando conteúdo: %d restantes. Permaneça aqui até a conclusão. Pode levar alguns minutos.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
pt_BR: Duplicando conteúdo: 0 restantes. Permaneça aqui até a conclusão. Pode levar alguns minutos.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
pt_BR: Duplicando conteúdo em destaque: %d restantes. Permaneça aqui até a conclusão. Pode levar alguns minutos.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
pt_BR: Duplicando conteúdo em destaque: 0 restantes. Permaneça aqui até a conclusão. Pode levar alguns minutos.

en: E-mail sent to translation service
pt_BR: E-mail enviado ao serviço de tradução

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
pt_BR: Cada usuário pode escolher o idioma de administração. Você pode editar suas preferências de idioma visitando sua <a href="%s">página de perfil</a>.

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Anyway (Not Recommended)
pt_BR: Editar mesmo assim (não recomendado)

en: Edit Footer Language Switcher
pt_BR: Editar seletor de idioma do rodapé

en: Edit Languages
pt_BR: Editar idiomas

en: Edit Menu Language Switcher
pt_BR: Editar seletor de idioma do menu

en: Edit Post Translations Language Switcher
pt_BR: Editar seletor de idioma de traduções de posts

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
pt_BR: Editar seletor de idioma de ações de shortcode

en: Edit Translation Priority
pt_BR: Editar prioridade de tradução

en: Edit Widget Area Language Switcher
pt_BR: Editar seletor de idioma da área de widget

en: Edit feedback
pt_BR: Editar feedback

en: Edit in Advanced Translation Editor
pt_BR: Editar no editor de tradução avançado

en: Edit language switcher
pt_BR: Editar seletor de idioma

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
pt_BR: Editar idiomas

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
pt_BR: Esta tabela permite que você edite os idiomas do seu site. Cada linha representa um idioma.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
pt_BR: Para cada idioma, você precisa inserir as seguintes informações:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
pt_BR: Código:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
pt_BR: um valor único que identifica o idioma. Uma vez inserido, o código do idioma não pode ser alterado.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
pt_BR: Traduções:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
pt_BR: a forma como o nome do idioma será exibido em diferentes idiomas.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
pt_BR: Bandeira:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
pt_BR: a bandeira a ser exibida ao lado do idioma (opcional). Você pode fazer upload de sua própria bandeira ou usar uma das imagens de bandeira incorporadas do WPML. Leia mais sobre <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">o uso de bandeiras</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
pt_BR: Localidade padrão:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: this determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
pt_BR: isso determina o valor de localidade para este idioma. Você deve verificar o nome do arquivo de localização do WordPress para configurá-lo corretamente.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
pt_BR: Codificar URLs:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
pt_BR: sim/não, determina se os URLs neste idioma são codificados ou usam caracteres ASCII (deixe “não” se não tiver certeza).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
pt_BR: o código que o Google espera para este idioma. O hreflang deve conter pelo menos o código do idioma (geralmente, composto por duas letras) ou, se você quiser especificar o país/região, deve ser a mesma informação que o nome da localidade, mas em um formato ligeiramente diferente. Se a localidade para o francês canadense for fr_CA, o hreflang correspondente seria fr-ca. Em vez de um sublinhado, use um hífen (-) e todas as letras devem ser minúsculas.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
pt_BR: Mapeamento de idioma:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: to use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
pt_BR: para usar a tradução automática com um idioma personalizado ou específico do país, você deve mapeá-lo para um idioma compatível. Leia mais sobre <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">como usar a tradução automática com idiomas personalizados</a>.

en: Edit note for the translators
pt_BR: Editar nota para os tradutores

en: Edit root page.
pt_BR: Editar página raiz.

en: Edit the %s translation
pt_BR: Editar a tradução de %s

en: Edit this page to add translations
pt_BR: Edite esta página para adicionar traduções

en: Edit to change the domain for the language
pt_BR: Editar para alterar o domínio do idioma

en: Edit translation
pt_BR: Editar tradução

en: Editing language:
pt_BR: Idioma de edição:

en: Elements to include in the language switcher.
pt_BR: Elementos a serem incluídos no seletor de idioma.

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable Translation Feedback
pt_BR: Ativar feedback de tradução

en: Enable Translation Feedback module
pt_BR: Ativar módulo de Feedback de Tradução

en: Enable cache for language switcher templates
pt_BR: Ativar cache para modelos de seletor de idioma

en: Enable it now
pt_BR: Ativar agora

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
pt_BR: Ative a opção <strong>Usar diretório para idioma padrão</strong> para mostrar a mesma página inicial para todos os visitantes, independentemente do idioma. Isso exige que você configure uma página raiz.

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
pt_BR: Ative esta opção para traduzir textos de imagem (alt, legenda, título) para imagens conectadas à Biblioteca de Mídia. Essas imagens reutilizam os mesmos textos em todos os posts e páginas. Esta configuração é necessária para construtores de página como Elementor e Divi.

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Encode URLs
pt_BR: Codificar URLs

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
pt_BR: Insira CSS para adicionar à página. Isso é útil quando você deseja adicionar estilo ao seletor de idioma, sem precisar editar o arquivo CSS no servidor.

en: Enter textdomain:
pt_BR: Inserir textdomain:

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
pt_BR: Insira o título do widget ou deixe em branco para não ter título.

en: Enter your %s authentication details
pt_BR: Insira seus detalhes de autenticação %s

en: Enter your service activation details below.
pt_BR: Insira seus detalhes de ativação de serviço abaixo.

en: Enter your site key here
pt_BR: Insira sua chave de site aqui

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error Server
pt_BR: Erro do servidor

en: Error adding flag.
pt_BR: Erro ao adicionar bandeira.

en: Error adding native name.
pt_BR: Erro ao adicionar nome nativo.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
pt_BR: Erro ao adicionar tradução %1$s para %2$s.

en: Error uploading flag file.
pt_BR: Erro ao fazer upload do arquivo da bandeira.

en: Error! Reload the page and try again.
pt_BR: Erro! Recarregue a página e tente novamente.

en: Error: Language not found.
pt_BR: Erro: Idioma não encontrado.

en: Error: No custom field
pt_BR: Erro: Nenhum campo personalizado

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
pt_BR: Erro: Ative o plugin WPML Translation Management

en: Error: Please provide translation action
pt_BR: Erro: Forneça a ação de tradução

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
pt_BR: Erro: Algo está errado com o valor do campo. As preferências de tradução não podem ser definidas.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
pt_BR: Erro: Este é um idioma integrado. Você não pode excluí-lo.

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
pt_BR: Erro: Plugin WPML Translation Management não iniciado

en: Error: data not saved
pt_BR: Erro: dados não salvos

en: Existing content
pt_BR: Conteúdo existente

en: Expiration date for Translation Feedback module:
pt_BR: Data de expiração para o módulo de Feedback de Tradução:

en: Failed to clear logs
pt_BR: Falha ao limpar os logs

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
pt_BR: Falha ao selecionar o serviço de tradução ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
pt_BR: Falha ao selecionar o serviço de tradução ( serviceId: %d )

en: Failed to update the feedback.
pt_BR: Falha ao atualizar o feedback.

en: Failed to write file to disk.
pt_BR: Falha ao gravar o arquivo no disco.

en: Feedback list navigation
pt_BR: Navegação da lista de feedback

en: File extension not allowed.
pt_BR: Extensão de arquivo não permitida.

en: Find how you can update PHP.
pt_BR: Descubra como você pode atualizar o PHP.

en: First available translator
pt_BR: Primeiro tradutor disponível

en: First menu item
pt_BR: Primeiro item do menu

en: First page
pt_BR: Primeira página

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
pt_BR: Corrigir campo “tp_id” dos Trabalhos de Tradução do WPML

en: Fix WPML tables collation
pt_BR: Corrigir agrupamento de tabelas WPML

en: Fix element_type collation
pt_BR: Corrigir agrupamento element_type

en: Fix now
pt_BR: Corrigir agora

en: Fix post type assignment for translations
pt_BR: Corrigir atribuição de tipo de post para traduções

en: Fix terms count
pt_BR: Corrigir contagem de termos

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
pt_BR: Corrige o campo “tp_id” dos trabalhos de tradução do WPML e define o status como “em andamento” (requer ação manual para ressincronizar o status da tradução + baixar traduções). Aceita valores separados por vírgula de IDs de trabalhos de tradução (rid).

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
pt_BR: Corrige o agrupamento das tabelas WPML para corresponder ao agrupamento das tabelas WP padrão.

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
pt_BR: Corrige o agrupamento da coluna element_type em icl_translations caso esta configuração tenha mudado para suas publicações.post_type coluna.

en: Flag
pt_BR: Bandeira

en: Flag for %s
pt_BR: Bandeira para %s

en: Flip Box: Button link
pt_BR: Caixa de inversão: link do botão

en: Flip Box: Button text
pt_BR: Caixa de inversão: texto do botão

en: Flip Box: Description text side A
pt_BR: Caixa de inversão: texto da descrição lado A

en: Flip Box: Description text side B
pt_BR: Caixa de inversão: texto da descrição lado B

en: Flip Box: Title text side A
pt_BR: Caixa de inversão: texto do título lado A

en: Flip Box: Title text side B
pt_BR: Caixa de inversão: texto do título lado B

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Footer language switcher
pt_BR: Seletor de idioma do rodapé

en: For "%s"
pt_BR: Para “%s”

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
pt_BR: Para acesso avançado ou para desinstalar completamente o WPML e remover todas as informações de idioma, use a página de %ssolução de problemas%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
pt_BR: Para recuperar informações de depuração, se solicitado pela pessoa de suporte, use a página de %sinformações de depuração%s.

en: Galleries: Gallery Title
pt_BR: Galerias: título da galeria

en: Gallery: All Label
pt_BR: Galeria: todos os rótulos

en: Gallery: Gallery custom link
pt_BR: Galeria: link personalizado da Galeria

en: Get a key for this site
pt_BR: Obter uma chave para este site

en: Getting started guide
pt_BR: Guia de primeiros passos

en: Glossary Support
pt_BR: Suporte a glossário

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Go to WPML Network settings.
pt_BR: Ir para as configurações de Rede do WPML.

en: Go to previous page
pt_BR: Ir para a página anterior

en: Go to the first page
pt_BR: Ir para a primeira página

en: Go to the last page
pt_BR: Ir para a última página

en: Go to the next page
pt_BR: Ir para a próxima página

en: Go to your %s to choose your admin language.
pt_BR: Vá para o seu %s para escolher o seu idioma de administração.

en: Good news! Your site has no orphan comments.
pt_BR: Boas notícias! Seu site não tem comentários órfãos.

en: Got it
pt_BR: Entendi

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
pt_BR: Ótimo! Todos os requisitos do WPML foram atendidos. Seu site está pronto para usar o WPML.

en: Group does not exist.
pt_BR: Grupo não existe.

en: HTML file
pt_BR: Arquivo HTML

en: Heading: Link
pt_BR: Título: link

en: Heading: Link URL
pt_BR: Título: URL do link

en: Heading: Title
pt_BR: Título: título

en: Headline Content: Headline
pt_BR: Conteúdo do título: título

en: Height
pt_BR: Altura

en: Hidden languages:
pt_BR: Idiomas ocultos:

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide language switchers on the root page
pt_BR: Ocultar seletores de idioma na página raiz

en: Hide languages
pt_BR: Ocultar idiomas

en: Hide system fields
pt_BR: Ocultar campos do sistema

en: Hide this notice.
pt_BR: Ocultar este aviso.

en: Hierarchy Synchronization
pt_BR: Sincronização de hierarquia

en: Hover
pt_BR: Ao passar o mouse

en: How to fix
pt_BR: Como corrigir

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
pt_BR: Como lidar com textos da Biblioteca de Mídia (alt, legenda, título)

en: How to handle languages without translation
pt_BR: Como lidar com idiomas sem tradução

en: How to translate Block editor content
pt_BR: Como traduzir conteúdo do editor de blocos

en: I am about to reset all translation and language data.
pt_BR: Estou prestes a redefinir todos os dados de tradução e idioma.

en: I can see a lot of language errors
pt_BR: Consigo ver muitos erros de idioma

en: I can't understand anything
pt_BR: Não consigo entender nada

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
pt_BR: Vou adicioná-lo manualmente (%1$sinstruções%2$s)

en: I will clear the cache manually after translating strings
pt_BR: Limparei o cache manualmente após traduzir as strings

en: Icon Box: Description text
pt_BR: Caixa de ícone: texto da descrição

en: Icon Box: Link
pt_BR: Caixa de ícone: link

en: Icon Box: Title text
pt_BR: Caixa de ícone: texto do título

en: Icon List: Link URL
pt_BR: Lista de ícones: URL do link

en: Icon List: Text
pt_BR: Lista de ícones: texto

en: Icon link
pt_BR: Link do ícone

en: Icon style:
pt_BR: Estilo do ícone:

en: Icon: Link
pt_BR: Ícone: link

en: Icon: Text
pt_BR: Ícone: texto

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
pt_BR: Se o problema persistir, entre em contato com o <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">suporte do WPML</a> para obter assistência.

en: If you are a human, do not fill in this field.
pt_BR: Se você é humano, não preencha este campo.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
pt_BR: Se você estiver usando o Editor de Tradução Avançado, perderá as traduções em andamento, bem como a memória de tradução e o glossário existentes. Você também perderá o acesso a compras, faturas e histórico relacionados ao seu trabalho com o Editor de Tradução Avançado.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
pt_BR: Se você não planeja ativar este idioma novamente, pode excluir o conteúdo associado do seu banco de dados.

en: Image Box: Description text
pt_BR: Caixa de imagem: texto da descrição

en: Image Box: Link
pt_BR: Caixa de imagem: link

en: Image Box: Title text
pt_BR: Caixa de imagem: texto do título

en: In basket
pt_BR: Na cesta

en: In progress
pt_BR: Em andamento

en: In progress - needs retry
pt_BR: Em andamento - precisa de nova tentativa

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
pt_BR: Nesta versão do WPML, você pode dar aos seus termos de taxonomia o mesmo nome em vários idiomas. Você precisa atualizar os termos de taxonomia %d em seu site para que eles exibam o mesmo nome sem sufixos de idioma.

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Includes
pt_BR: Inclui

en: Info
pt_BR: Informações

en: Initializing AMS credentials.
pt_BR: Inicializando credenciais AMS.

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Installed
pt_BR: Instalado

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
pt_BR: Ativar agora

en: Invalid Request
pt_BR: Solicitação inválida

en: Invalid character in language code.
pt_BR: Caractere inválido no código do idioma.

en: Invalid language code
pt_BR: Código de idioma inválido

en: Invalid nonce.
pt_BR: Nonce inválido.

en: Invalid request!
pt_BR: Requisição inválida!

en: Issue tracking in %s
pt_BR: Rastreamento de problemas em %s

en: Issues with translations
pt_BR: Problemas com traduções

en: It could be improved
pt_BR: Poderia ser melhorado

en: It is OK
pt_BR: Está OK

en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
pt_BR: Não é possível usar o construtor de back-end do Divi para editar uma publicação em um idioma diferente do seu domínio. Use o construtor de front-end do Divi para editar esta publicação ou %1$s mude para o domínio correto %2$s para usar o construtor de back-end.

en: It is perfect!
pt_BR: Está perfeito!

en: It looks like languages per directories will not function.
pt_BR: Parece que os idiomas por diretórios não funcionarão.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
pt_BR: Parece que a extensão %1$s, que é exigida pelo WPML, não está instalada. Por favor, consulte este link para saber como instalar esta extensão: %2$s.

en: Item cannot be added (parent not translated)
pt_BR: Item não pode ser adicionado (pai não traduzido)

en: Item changed position
pt_BR: Item mudou de posição

en: Item will be added
pt_BR: Item será adicionado

en: Item will be copied
pt_BR: Item será copiado

en: Item will be removed
pt_BR: Item será removido

en: Job logs are disabled
pt_BR: Logs de trabalho estão desativados

en: Job logs are enabled
pt_BR: Logs de trabalho estão ativados

en: Label translation
pt_BR: Tradução de rótulo

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Language Flag
pt_BR: Bandeira do idioma

en: Language Switcher
pt_BR: Seletor de idioma

en: Language URL format
pt_BR: Formato de URL do idioma

en: Language filtering for AJAX operations
pt_BR: Filtragem de idioma para operações AJAX

en: Language mapping
pt_BR: Mapeamento de idioma

en: Language menu items style:
pt_BR: Estilo dos itens do menu de idioma:

en: Language name
pt_BR: Nome do idioma

en: Language name added as a parameter
pt_BR: Nome do idioma adicionado como parâmetro

en: Language name in current language
pt_BR: Nome do idioma no idioma atual

en: Language of this %s
pt_BR: Idioma deste %s

en: Language section
pt_BR: Seção de idioma

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
pt_BR: Sufixos de idioma foram removidos dos termos selecionados.

en: Language switcher colors
pt_BR: Cores do seletor de idioma

en: Language switcher options
pt_BR: Opções do seletor de idioma

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
pt_BR: Ação

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
pt_BR: Ações

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
pt_BR: Posição

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: Language switcher style:
pt_BR: Estilo do seletor de idioma:

en: Language switcher type
pt_BR: Tipo de seletor de idioma

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Last Update Time could not be determined
pt_BR: A hora da última atualização não pôde ser determinada

en: Last checked on %s
pt_BR: Última verificação em %s

en: Last menu item
pt_BR: Último item do menu

en: Last page
pt_BR: Última página

en: Later in the head section (priority %d)
pt_BR: Mais tarde na seção head (prioridade %d)

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Learn more about media translation
pt_BR: Saiba mais sobre a tradução de mídia

en: Learn more about passing data between domains
pt_BR: Saiba mais sobre como passar dados entre domínios

en: Learn more about the required server settings.
pt_BR: Saiba mais sobre as configurações de servidor necessárias.

en: Learn more about translating media with WPML
pt_BR: Saiba mais sobre como traduzir mídia com o WPML

en: Learn more about translation feedback
pt_BR: Saiba mais sobre o feedback de tradução

en: Leave the text box to auto-save
pt_BR: Saia da caixa de texto para salvar automaticamente

en: Legacy
pt_BR: Legado

en: Legend:
pt_BR: Legenda:

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
pt_BR: Vamos fazer isso funcionar para você. Entre em contato com o %1ssuporte do WPML%2s e forneça os seguintes detalhes do erro:

en: Link to home of language for missing translations
pt_BR: Link para a página inicial do idioma para traduções ausentes

en: Links to translation of posts
pt_BR: Links para tradução de posts

en: List of languages
pt_BR: Lista de idiomas

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Loading ...
pt_BR: Carregando ...

en: Loading Language Data for {post_name}
pt_BR: Carregando dados de idioma para {post_name}

en: Localization options
pt_BR: Opções de localização

en: Login Page:
pt_BR: Página de login:

en: Login and registration pages
pt_BR: Páginas de login e registro

en: Login: Button text
pt_BR: Login: texto do botão

en: Login: Password label
pt_BR: Login: rótulo da senha

en: Login: Password placeholder
pt_BR: Login: espaço reservado da senha

en: Login: User label
pt_BR: Login: rótulo do usuário

en: Login: User placeholder
pt_BR: Login: espaço reservado do usuário

en: Logs cleared successfully
pt_BR: Logs limpos com sucesso

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
pt_BR: Procurando itens atribuídos a você para tradução ou revisão? Vá para a %s.

en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
pt_BR: Procurando importar seu conteúdo multilíngue? Instale %s em seu site original e novo para a maneira mais fácil de exportar e importar seu conteúdo.

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
pt_BR: Procurando importar sua loja multilíngue? Com %1$s e %2$s em seu site original e novo, você pode exportar e importar suas traduções automaticamente.

en: Main Page (no parent)
pt_BR: Página principal (sem pai)

en: Make %s the original language for this %s
pt_BR: Tornar %s o idioma original para este %s

en: Make '%s' appear as translated
pt_BR: Fazer com que “%s” apareça como traduzido

en: Make '%s' translatable
pt_BR: Tornar “%s” traduzível

en: Make themes work multilingual
pt_BR: Fazer temas funcionarem em vários idiomas

en: Manage Languages
pt_BR: Gerenciar idiomas

en: Manage Navigation
pt_BR: Gerenciar navegação

en: Manage Sticky Links
pt_BR: Gerenciar links fixos

en: Manage String Translation
pt_BR: Gerenciar tradução de strings

en: Manage Support
pt_BR: Gerenciar suporte

en: Manage Taxonomy Translation
pt_BR: Gerenciar tradução de taxonomia

en: Manage Theme and Plugin localization
pt_BR: Gerenciar localização de tema e plugin

en: Manage Translation Analytics
pt_BR: Gerenciar análise de tradução

en: Manage Translation Management
pt_BR: Gerenciar gerenciamento de tradução

en: Manage Translators & Services
pt_BR: Gerenciar Tradutores e Serviços

en: Manage Troubleshooting
pt_BR: Gerenciar solução de problemas

en: Manage WPML Menus Sync
pt_BR: Gerenciar sincronização de menus do WPML

en: Manage WooCommerce Multilingual
pt_BR: Gerenciar WooCommerce Multilingual

en: Manage translation of media
pt_BR: Gerenciar tradução de mídia

en: Map: Address
pt_BR: Mapa: endereço

en: Margin
pt_BR: Margem

en: Mark as fixed
pt_BR: Marcar como corrigido

en: Mark as new
pt_BR: Marcar como novo

en: Max execution time
pt_BR: Tempo máximo de execução

en: Max input vars
pt_BR: Variáveis de entrada máximas

en: Media Translation
pt_BR: Tradução de mídia

en: Media Translation Documentation
pt_BR: Documentação de tradução de mídia

en: Media attachments
pt_BR: Anexos de mídia

en: Memory limit
pt_BR: Limite de memória

en: Memory usage
pt_BR: Uso de memória

en: Menu Anchor
pt_BR: Âncora do menu

en: Menu Option: auto_add
pt_BR: Opção de menu: auto_add

en: Menu Options will be updated
pt_BR: Opções de menu serão atualizadas

en: Menu language switcher
pt_BR: Seletor de idioma do menu

en: Menu translation in %s
pt_BR: Tradução do menu em %s

en: Menu(s) syncing complete.
pt_BR: Sincronização de menu(s) concluída.

en: Messages and notifications
pt_BR: Mensagens e notificações

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
pt_BR: Migrando sua loja multilíngue? Com %s você pode transferir seu conteúdo traduzido para um novo site, incluindo vendas cruzadas, vendas adicionais e atributos de produto.

en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
pt_BR: Migrando seu site multilíngue? Instale %s para a maneira mais simples de exportar seu conteúdo traduzido e importá-lo para seu novo site.

en: Missing a temporary folder.
pt_BR: Faltando uma pasta temporária.

en: Missing key "%s".
pt_BR: Chave ausente “%s”.

en: Missing post ID
pt_BR: ID do post ausente

en: Modal Content: Modal
pt_BR: Conteúdo modal: modal

en: Move to trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Multilingual Content Setup
pt_BR: Configuração de conteúdo multilíngue

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
pt_BR: WordPress multilíngue

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
pt_BR: com WPML

en: Multiple options
pt_BR: Múltiplas opções

en: Name
pt_BR: Nome

en: Native language name
pt_BR: Nome do idioma nativo

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
pt_BR: Precisa da lista completa para monitoramento ou solução de problemas? Vá para %s.

en: Needs review
pt_BR: Precisa de revisão

en: Needs update
pt_BR: Precisa de atualização

en: Network settings
pt_BR: Configurações de rede

en: Never show this
pt_BR: Nunca mostrar isso

en: New
pt_BR: Novo

en: New Menu Language Switcher
pt_BR: Novo seletor de idioma do menu

en: New Translation Priority Name
pt_BR: Novo nome de prioridade de tradução

en: New Widget Area language switcher
pt_BR: Novo seletor de idioma da área de widget

en: New content
pt_BR: Novo conteúdo

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
pt_BR: Novo no WPML 4.8 - Detecção automática de imagens e mídia

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
pt_BR: Novas traduções detectadas. Escaneie seu conteúdo para atualizar os links internos para que apontem para as páginas e posts traduzidos corretos.

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next page
pt_BR: Próxima página

en: No
pt_BR: Não

en: No %1$s found.
pt_BR: Nenhum %1$s encontrado.

en: No Batch
pt_BR: Nenhum lote

en: No Translation requests selected.
pt_BR: Nenhuma solicitação de tradução selecionada.

en: No entries
pt_BR: Nenhuma entrada

en: No errors were found in the assignment of post types.
pt_BR: Nenhum erro foi encontrado na atribuição de tipos de post.

en: No feedback found.
pt_BR: Nenhum feedback encontrado.

en: No file was uploaded.
pt_BR: Nenhum arquivo foi carregado.

en: No logs available
pt_BR: Nenhum log disponível

en: No menus found
pt_BR: Nenhum menu encontrado

en: No posts found
pt_BR: Nenhuma publicação encontrada

en: No such post for ID = %d
pt_BR: Nenhum post para ID = %d

en: No translator available for this language pair.
pt_BR: Nenhum tradutor disponível para este par de idiomas.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
pt_BR: Não se preocupe, a funcionalidade completa é preservada na Tradução de Strings do WPML.

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
pt_BR: Não. A tradução automática está disponível apenas através do Editor de Tradução Avançado do WPML, então você só pode usar sua cota gratuita usando-o.

en: Not available
pt_BR: Não disponível

en: Not installed
pt_BR: Não instalado

en: Not needed
pt_BR: Não necessário

en: Not translatable
pt_BR: Não traduzível

en: Not translated
pt_BR: Não traduzido

en: Not valid
pt_BR: Não válido

en: Note for the translators
pt_BR: Nota para os tradutores

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
pt_BR: Observação: taxonomias personalizadas e campos personalizados são compartilhados entre diferentes tipos de post.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
pt_BR: Observação: o WPML deve estar ativado no site principal ou deve ser ativado na rede.

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
pt_BR: Observação: se você editou a declaração de post personalizado, pode ser necessário reconfigurar o WPML para marcá-lo como traduzível.

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
pt_BR: Observação: se você editou a declaração de taxonomia personalizada, pode ser necessário reconfigurar o WPML para marcá-la como traduzível.

en: Nothing Sync
pt_BR: Nada sincronizado

en: Nothing to configure.
pt_BR: Nada para configurar.

en: Nothing to sync.
pt_BR: Nada para sincronizar.

en: Notice does not exist.
pt_BR: Aviso não existe.

en: Notice does not exists.
pt_BR: Aviso não existe.

en: Number Counter: Number Prefix
pt_BR: Contador de números: prefixo do número

en: Number Counter: Number Suffix
pt_BR: Contador de números: sufixo do número

en: Number Counter: Text after number
pt_BR: Contador de números: texto depois do número

en: Number Counter: Text before number
pt_BR: Contador de números: texto antes do número

en: OFF
pt_BR: DESLIGADO

en: ON
pt_BR: LIGADO

en: Old Name
pt_BR: Nome antigo

en: One more step before you can translate on %s
pt_BR: Mais um passo antes de você poder traduzir em %s

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
pt_BR: Apenas publicações de blog traduzidas (nunca exibir publicações do idioma padrão em idiomas de tradução)

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
pt_BR: Operar WooCommerce Multilingual. Tudo no WCML, exceto a aba de configurações.

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Order of languages
pt_BR: Ordem dos idiomas

en: Original language
pt_BR: Idioma original

en: Original post:
pt_BR: Publicação original:

en: Original term
pt_BR: Termo original

en: Other language background color
pt_BR: Cor de fundo de outro idioma

en: Other language font color
pt_BR: Cor da fonte de outro idioma

en: Overwrite existing translations
pt_BR: Sobrescrever traduções existentes

en: Overwrite with %s content.
pt_BR: Sobrescrever com conteúdo %s.

en: PHP %1$s and above are recommended.
pt_BR: PHP %1$s e superior são recomendados.

en: Padding
pt_BR: Preenchimento

en: Page builders options
pt_BR: Opções de construtores de página

en: Pass arguments via GET (the url)
pt_BR: Passar argumentos via GET (a URL)

en: Pass arguments via POST
pt_BR: Passar argumentos via POST

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
pt_BR: Passar argumentos de sessão entre domínios através do seletor de idioma

en: Payments & Maintenance
pt_BR: Pagamentos e Manutenção

en: Photo: Link
pt_BR: Foto: link

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
pt_BR: Entre em contato com seu serviço de tradução e peça que eles forneçam essas informações.

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
pt_BR: Por favor, insira um caminho – <strong>absoluto</strong> ou <strong>relativo</strong> – para a pasta de instalação do WordPress

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
pt_BR: Por favor, dê alguns exemplos de erros e como você os melhoraria:

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
pt_BR: Por favor, vá para a página %1$s e clique em “%2$s” para corrigir este problema.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
pt_BR: Por favor, vá para a página %1$sPlugins%2$s e ative o plugin WPML Multilingual CMS antes de tentar configurá-lo.

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
pt_BR: Instale e ative o complemento String Translation do WPML para usar esta configuração.

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
pt_BR: Por favor, faça logout e login novamente para poder acessar os recursos de administração em todos os domínios de idioma.

en: Please make backup of your database before using this.
pt_BR: Por favor, faça backup do seu banco de dados antes de usar isso.

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
pt_BR: Por favor, certifique-se de ter salvo todas as alterações. Teremos que recarregar a página.

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
pt_BR: Por favor, certifique-se de salvar sua publicação, se você fez alguma alteração, antes de prosseguir com esta ação!

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
pt_BR: Observe que todas as traduções que você enviou para serviços de tradução remotos serão perdidas se você redefinir os dados do WPML. Elas não poderão ser recuperadas posteriormente.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
pt_BR: Observe que, atualmente, você pode traduzir os slugs dos termos de taxonomia, mas não é possível %s.

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
pt_BR: Observação: os códigos de idioma não podem ser alterados após adicionar idiomas. Certifique-se de inserir o código correto.

en: Please rate this translation:
pt_BR: Por favor, avalie esta tradução:

en: Please save the settings first by clicking Save.
pt_BR: Por favor, salve as configurações primeiro clicando em Salvar.

en: Please select what to show for the root url.
pt_BR: Por favor, selecione o que mostrar para o URL raiz.

en: Please, enter required data.
pt_BR: Por favor, insira os dados obrigatórios.

en: Please, enter valid data.
pt_BR: Por favor, insira dados válidos.

en: Plugin Name
pt_BR: Nome do plugin

en: Position of hreflang links
pt_BR: Posição dos links hreflang

en: Position of link(s):
pt_BR: Posição do(s) link(s):

en: Position:
pt_BR: Posição:

en: Post Navigation: Next Label
pt_BR: Navegação da publicação: próximo rótulo

en: Post Navigation: Previous Label
pt_BR: Navegação da publicação: rótulo anterior

en: Post Translation Text
pt_BR: Texto de tradução da publicação

en: Post Translations
pt_BR: Traduções de publicações

en: Post Types Translation
pt_BR: Tradução de tipos de post

en: Post not found
pt_BR: Post não encontrado

en: Post type and source language assignment have been fixed for
pt_BR: A atribuição de tipo de post e idioma de origem foi corrigida para

en: Post types
pt_BR: Tipos de post

en: Post without a title
pt_BR: Publicação sem título

en: Posts Slider: More Link Text
pt_BR: Slider de publicações: texto do link “mais”

en: Posts and pages synchronization
pt_BR: Sincronização de posts e páginas

en: Posts: Button Text
pt_BR: Publicações: texto do botão

en: Posts: More Link Text
pt_BR: Publicações: texto do link “mais”

en: Posts: No Results Message
pt_BR: Publicações: mensagem sem resultados

en: Posts: Terms Label
pt_BR: Publicações: rótulo de termos

en: Preferences saved.
pt_BR: Preferências salvas.

en: Preserve URL arguments
pt_BR: Preservar argumentos de URL

en: Preserving URL arguments
pt_BR: Preservando argumentos de URL

en: Preview update failed
pt_BR: Falha na atualização da pré-visualização

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: Price Table: Button link
pt_BR: Tabela de preços: link do botão

en: Price Table: Button text
pt_BR: Tabela de preços: texto do botão

en: Price Table: Footer additional info
pt_BR: Tabela de preços: informações adicionais do rodapé

en: Price Table: Heading
pt_BR: Tabela de preços: título

en: Price Table: Period
pt_BR: Tabela de preços: período

en: Price Table: Ribbon title
pt_BR: Tabela de preços: título da faixa

en: Price Table: Sub heading
pt_BR: Tabela de preços: subtítulo

en: Price Table: text
pt_BR: Tabela de preços: texto

en: Pricing table: Billing Option 1
pt_BR: Tabela de preços: opção de faturamento 1

en: Pricing table: Billing Option 2
pt_BR: Tabela de preços: opção de faturamento 2

en: Pricing table: Button link
pt_BR: Tabela de preços: link do botão

en: Pricing table: Button text
pt_BR: Tabela de preços: texto do botão

en: Pricing table: Duration
pt_BR: Tabela de preços: duração

en: Pricing table: Feature Description
pt_BR: Tabela de preços: descrição do recurso

en: Pricing table: Feature Tooltip
pt_BR: Tabela de preços: dica de ferramenta do recurso

en: Pricing table: Price
pt_BR: Tabela de preços: preço

en: Pricing table: Ribbon Text
pt_BR: Tabela de preços: texto da faixa

en: Pricing table: Title
pt_BR: Tabela de preços: título

en: Private
pt_BR: Privado

en: Problem receiving translation jobs?
pt_BR: Problema ao receber trabalhos de tradução?

en: Processing element with id
pt_BR: Processando elemento com ID

en: Processing target language
pt_BR: Processando idioma de destino

en: Progress: Inner text
pt_BR: Progresso: texto interno

en: Progress: Title
pt_BR: Progresso: título

en: Publish the post translations
pt_BR: Publicar as traduções do post

en: Publish the translated post when original is also published (default)
pt_BR: Publicar o post traduzido quando o original também for publicado (padrão)

en: Quote: Quote Cite
pt_BR: Citação: citação

en: Quote: Quote Content
pt_BR: Citação: conteúdo da citação

en: REST enabled
pt_BR: REST ativado

en: Rate translation
pt_BR: Avaliar tradução

en: Rate translation of this page
pt_BR: Avaliar tradução desta página

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Rating:
pt_BR: Classificação:

en: Read how this works
pt_BR: Leia como isso funciona

en: Read more
pt_BR: Ler mais

en: Recommended
pt_BR: Recomendado

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
pt_BR: Redirecionar visitantes com base no idioma do navegador apenas se existirem traduções

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Refreshing the page, please wait...
pt_BR: Atualizando a página, aguarde...

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Reload the page and try again.
pt_BR: Recarregue a página e tente novamente.

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
pt_BR: Lembrar a preferência de idioma dos visitantes por %s horas (por favor, insira 24 ou múltiplos dele).

en: Remote XML Config Log
pt_BR: Log de configuração XML remoto

en: Remove %s
pt_BR: Remover %s

en: Remove all messages and notifications
pt_BR: Remover todas as mensagens e notificações

en: Remove all messages and notifications, for all users.
pt_BR: Remover todas as mensagens e notificações, para todos os usuários.

en: Remove comments that don't match the content's language
pt_BR: Remover comentários que não correspondem ao idioma do conteúdo

en: Remove debug logs of String Translation cache
pt_BR: Remover logs de depuração do cache de Tradução de Strings

en: Remove ghost entries from the translation tables
pt_BR: Remover entradas fantasmas das tabelas de tradução

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
pt_BR: Remover sufixos de idioma dos nomes de taxonomia.

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
pt_BR: Remover a string “filter_var” da diretiva “disable_functions” ou...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
pt_BR: Remove entradas das tabelas do WPML que não estão corretamente vinculadas. Limpa a tabela de entradas restantes de atualizações, correções de bugs ou fatores indeterminados.

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
pt_BR: Remove linhas inválidas armazenadas na opção e oculta o aviso de administração.

en: Rename label to %s
pt_BR: Renomear rótulo para %s

en: Replied
pt_BR: Respondido

en: Reply to admin
pt_BR: Responder ao administrador

en: Reply to admin:
pt_BR: Responder ao administrador:

en: Reply to translator
pt_BR: Responder ao tradutor

en: Reply to translator:
pt_BR: Responder ao tradutor:

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset and deactivate WPML
pt_BR: Redefinir e desativar WPML

en: Reset languages
pt_BR: Redefinir idiomas

en: Reset settings
pt_BR: Redefinir configurações

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Restore default
pt_BR: Restaurar padrão

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
pt_BR: Restaurar mensagens e notificações ignoradas e ocultas.

en: Restore messages and notification
pt_BR: Restaurar mensagens e notificações

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: Review
pt_BR: Revisar

en: Reviewed by:
pt_BR: Revisado por:

en: Reviews: Comment Contents
pt_BR: Avaliações: conteúdo do comentário

en: Reviews: Comment Image
pt_BR: Avaliações: imagem do comentário

en: Reviews: Comment Link
pt_BR: Avaliações: link do comentário

en: Reviews: Comment Title
pt_BR: Avaliações: título do comentário

en: Reviews: Commenter Name
pt_BR: Avaliações: nome do comentarista

en: Running now batch #%d
pt_BR: Executando agora o lote #%d

en: SEO Options
pt_BR: Opções de SEO

en: Safe HTML editing
pt_BR: Edição segura de HTML

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save the translated post as a draft
pt_BR: Salvar o post traduzido como rascunho

en: Saving settings...
pt_BR: Salvando configurações...

en: Scanning Results
pt_BR: Resultados da varredura

en: Scanning now, please don't close this page.
pt_BR: Escaneando agora, por favor, não feche esta página.

en: Scanning now, please wait...
pt_BR: Verificando agora, aguarde...

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Dropdown: Placeholder
pt_BR: Pesquisa suspensa: espaço reservado

en: Search Inline: Placeholder
pt_BR: Pesquisa em linha: espaço reservado

en: Search Modal: Placeholder
pt_BR: Pesquisa modal: espaço reservado

en: Search: Placeholder
pt_BR: Pesquisa: espaço reservado

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select Language
pt_BR: Selecionar idioma

en: Select Validation
pt_BR: Selecionar validação

en: Select a preset
pt_BR: Selecionar um predefinido

en: Select all items
pt_BR: Selecionar todos os itens

en: Select bulk action
pt_BR: Selecionar ação em massa

en: Select content and send to translation
pt_BR: Selecione o conteúdo e envie para tradução

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
pt_BR: Selecione como exibir o seletor de idioma no menu. Escolha “Lista de idiomas” para exibir todos os itens no mesmo nível ou “Menu suspenso” para exibir o idioma atual como pai e outros idiomas como filhos.

en: Select row
pt_BR: Selecionar linha

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
pt_BR: Selecione os menus nos quais exibir o seletor de idioma.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
pt_BR: Selecione a posição para exibir o seletor de idioma no menu.

en: Select the position to display the post translations links.
pt_BR: Selecione a posição para exibir os links de tradução da publicação.

en: Select the style of the language switcher.
pt_BR: Selecione o estilo do seletor de idioma.

en: Select the taxonomy to translate:
pt_BR: Selecione a taxonomia para traduzir:

en: Select the widget area where to include the language switcher.
pt_BR: Selecione a área de widget onde incluir o seletor de idioma.

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
pt_BR: Selecione esta opção se seu tema ou plugins usarem operações AJAX no front-end, que o WPML precisa filtrar. O WPML definirá um cookie usando JavaScript que permitirá retornar o conteúdo correto para operações AJAX.

en: Select translation option
pt_BR: Selecionar opção de tradução

en: Select your language:
pt_BR: Selecione seu idioma:

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send to translation
pt_BR: Enviar para tradução

en: Send to translation the content of raw HTML cells
pt_BR: Enviar para tradução o conteúdo de células HTML brutas

en: Send to translator
pt_BR: Enviar ao tradutor

en: Sent to translation service
pt_BR: Enviado ao serviço de tradução

en: Sent to translator
pt_BR: Enviado ao tradutor

en: Server error
pt_BR: Erro do servidor

en: Server error. Please refresh and try again.
pt_BR: Erro do servidor. Atualize e tente novamente.

en: Service added and set as default.
pt_BR: Serviço adicionado e definido como padrão.

en: Set admin language as editing language.
pt_BR: Definir idioma de administração como idioma de edição.

en: Set language information
pt_BR: Definir informações de idioma

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
pt_BR: Definir pai da página para tradução de acordo com o pai da página do idioma original

en: Set-up the translation
pt_BR: Configurar a tradução

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
pt_BR: Parcialmente feito

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
pt_BR: Parcialmente feito.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
pt_BR: Pode haver mais conteúdo para corrigir: por favor, repita o processo.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
pt_BR: traduções de trabalhos atualizadas

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
pt_BR: Define o status de tradução como DUPLICADO na tabela icl_translation_status, para publicações que são marcadas como duplicadas.

en: Setting language to media. %d left
pt_BR: Definindo idioma para mídia. %d restantes

en: Setting language to media: done!
pt_BR: Definindo idioma para mídia: concluído!

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings saved
pt_BR: Configurações salvas

en: Settings updated
pt_BR: Configurações atualizadas

en: Setup
pt_BR: Configuração

en: Setup WPML
pt_BR: Configurar WPML

en: Setup manually
pt_BR: Configurar manualmente

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
pt_BR: Mostrar a caixa meta “Configuração de Conteúdo Multilíngue” na tela de edição de posts.

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
pt_BR: Mostrar idioma ativo – deve estar ATIVADO com o menu suspenso

en: Show Language Switcher on login and registration pages
pt_BR: Mostrar seletor de idioma nas páginas de login e registro

en: Show Translation Feedback module for these languages:
pt_BR: Mostrar módulo de Feedback de Tradução para estes idiomas:

en: Show content in:
pt_BR: Mostrar conteúdo em:

en: Show details
pt_BR: Mostrar detalhes

en: Show language switcher in footer
pt_BR: Mostrar seletor de idioma no rodapé

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
pt_BR: Mostrar links acima ou abaixo dos posts, oferecendo-os em outros idiomas

en: Show on the left side of the screen
pt_BR: Mostrar no lado esquerdo da tela

en: Show on the right side of the screen
pt_BR: Mostrar no lado direito da tela

en: Show system fields
pt_BR: Mostrar campos do sistema

en: Show this notice.
pt_BR: Mostrar este aviso.

en: Show your love for WPML
pt_BR: Mostre seu amor pelo WPML

en: Showing content in:
pt_BR: Mostrando conteúdo em:

en: Side-by-side editing
pt_BR: Edição lado a lado

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
pt_BR: Desde o WPML 3.6.0, os seletores de idioma não estão usando IDs CSS e as classes CSS foram alteradas. Isso foi necessário para corrigir alguns bugs e corresponder aos padrões mais recentes. Se seu tema ou seu CSS personalizado não estiverem usando esses seletores antigos, é recomendável pular a compatibilidade com versões anteriores. No entanto, ainda é possível reativar esta opção mais tarde.

en: Site Languages
pt_BR: Idiomas do site

en: Site key:
pt_BR: Chave do site:

en: Skip backwards compatibility
pt_BR: Pular compatibilidade com versões anteriores

en: Skip language
pt_BR: Pular idioma

en: Slides: button text
pt_BR: Slides: texto do botão

en: Slides: description
pt_BR: Slides: descrição

en: Slides: heading
pt_BR: Slides: título

en: Slides: link URL
pt_BR: Slides: URL do link

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
pt_BR: A tradução de slug está atualmente desativada no WPML. %1$sClique aqui para ativar.%2$s

en: Slugs are currently not translated.
pt_BR: Os slugs não estão sendo traduzidos atualmente.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
pt_BR: Os slugs estão sendo traduzidos atualmente. Clique no link acima para editar as traduções.

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
pt_BR: Algumas configurações do Seletor de Idioma do WPML foram reinicializadas porque estavam corrompidas. Por favor, reconfigure-as:

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
pt_BR: Alguns recursos do WPML String Translation podem não funcionar corretamente sem suporte a caracteres utf8mb4.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
pt_BR: Alguns conteúdos podem parecer ter desaparecido devido à alteração do idioma padrão. Veja

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
pt_BR: Alguns conteúdos podem não ser traduzidos para todos os idiomas. Escolha o que deve aparecer no seletor de idioma quando a tradução estiver faltando.

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
pt_BR: Parte do seu conteúdo foi traduzida usando o Editor de Tradução Clássico. Se você prosseguir, a re-tradução pode sobrescrever ou excluir essas traduções.

en: Some parameters are missing for this request.
pt_BR: Alguns parâmetros estão faltando para esta solicitação.

en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
pt_BR[0]: Algo deu errado com a tradução automática. Por favor, entre em contato com o %1$1suporte do WPML%2$2s e informe que a seguinte tradução automática está travada: %3$3s
pt_BR[1]: Algo deu errado com a tradução automática. Por favor, entre em contato com o %1$1suporte do WPML%2$2s e informe que as seguintes traduções automáticas estão travadas: %3$3s

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
pt_BR: Algo deu errado. Por favor, tente novamente ou entre em contato com o suporte.

en: Something went wrong. Please try again.
pt_BR: Algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Spell Checker
pt_BR: Verificador ortográfico

en: Start the process
pt_BR: Iniciar o processo

en: Starting...
pt_BR: Iniciando...

en: Step
pt_BR: Etapa

en: Sticky
pt_BR: Fixo

en: Stop showing this message
pt_BR: Parar de mostrar esta mensagem

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
pt_BR: Armazenar um cookie de idioma para suportar a filtragem de idioma para AJAX

en: Strings for menus will be updated
pt_BR: Strings para menus serão atualizadas

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Styling the language switcher with additional CSS
pt_BR: Estilizando o seletor de idioma com CSS adicional

en: Subscribe form: Button Text
pt_BR: Formulário de inscrição: texto do botão

en: Subscribe form: Checkbox Text
pt_BR: Formulário de inscrição: texto da caixa de seleção

en: Subscribe form: Notification Subject
pt_BR: Formulário de inscrição: assunto da notificação

en: Subscribe form: Redirect Link
pt_BR: Formulário de inscrição: link de redirecionamento

en: Subscribe form: Success Message
pt_BR: Formulário de inscrição: mensagem de sucesso

en: Subscribe form: Terms and Conditions
pt_BR: Formulário de inscrição: termos e condições

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Switch to %s
pt_BR: Mudar para %s

en: Sync
pt_BR: Sincronizar

en: Synchronize comment status
pt_BR: Sincronizar status de comentário

en: Synchronize comments on duplicate content
pt_BR: Sincronizar comentários em conteúdo duplicado

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
pt_BR: Sincronizar IDs de trabalho locais com trabalhos ATE

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
pt_BR: Sincronize os IDs de trabalho locais com seus equivalentes ATE. Você terá que atualizar algumas vezes qualquer página de administração para concluir o processo.

en: Synchronize menus between languages.
pt_BR: Sincronizar menus entre idiomas.

en: Synchronize page order for translations
pt_BR: Sincronizar ordem da página para traduções

en: Synchronize page template
pt_BR: Sincronizar modelo de página

en: Synchronize password for password protected posts
pt_BR: Sincronizar senha para posts protegidos por senha

en: Synchronize ping status
pt_BR: Sincronizar status de ping

en: Synchronize posts format
pt_BR: Sincronizar formato de posts

en: Synchronize posts taxonomies
pt_BR: Sincronizar taxonomias de publicações

en: Synchronize private flag
pt_BR: Sincronizar flag de privado

en: Synchronize sticky flag
pt_BR: Sincronizar flag de fixo

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
pt_BR: Sincronizar hierarquia de taxonomia de acordo com: idioma %1$s.

en: Syncing menus %1 of %2
pt_BR: Sincronizando menus %1 de %2

en: Tab Item: Content
pt_BR: Item da aba: conteúdo

en: Tab Item: Label
pt_BR: Item da aba: rótulo

en: Tab Label
pt_BR: Rótulo da aba

en: Table of Contents: Title
pt_BR: Sumário: título

en: Tabs: Content
pt_BR: Abas: conteúdo

en: Tabs: Tab Content
pt_BR: Abas: conteúdo da aba

en: Tabs: Tab Label
pt_BR: Abas: rótulo da aba

en: Tabs: Title
pt_BR: Abas: título

en: Target Language
pt_BR: Idioma de destino

en: Taxonomies Translation
pt_BR: Tradução de taxonomias

en: Taxonomy
pt_BR: Taxonomia

en: Taxonomy Translation
pt_BR: Tradução de taxonomia

en: Taxonomy translation
pt_BR: Tradução de taxonomia

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
pt_BR: O suporte técnico para clientes está disponível via %sfóruns do WPML%s.

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
pt_BR: Diga ao mundo que seu site está funcionando em vários idiomas com o WPML (coloca uma mensagem no rodapé do seu site) - <a href="%s">leia mais</a>

en: Term translation
pt_BR: Tradução de termo

en: Testimonial Carousel: Content
pt_BR: Carrossel de depoimentos: conteúdo

en: Testimonial Carousel: Name
pt_BR: Carrossel de depoimentos: nome

en: Testimonial Carousel: Title
pt_BR: Carrossel de depoimentos: título

en: Testimonial: Content
pt_BR: Depoimento: conteúdo

en: Testimonial: Heading
pt_BR: Depoimento: título

en: Testimonial: Job
pt_BR: Depoimento: cargo

en: Testimonial: Link URL
pt_BR: Depoimento: URL do link

en: Testimonial: Name
pt_BR: Depoimento: nome

en: Testimonial: content
pt_BR: Depoimento: conteúdo

en: Text Color
pt_BR: Cor do texto

en: Text Content
pt_BR: Conteúdo do texto

en: Text Content: Text
pt_BR: Conteúdo do texto: texto

en: Text Editor: Text
pt_BR: Editor de texto: texto

en: Text for alternative languages for posts:
pt_BR: Texto para idiomas alternativos para posts:

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
pt_BR: Obrigado por escolher. Você sempre pode alterar sua seleção em %sConfiguração de Tradução de Tipos de Publicação%s.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
pt_BR: Obrigado por registrar o WPML neste site. Você receberá atualizações automáticas quando novas versões estiverem disponíveis.

en: Thank you for your rating and comment!
pt_BR: Obrigado pela sua avaliação e comentário!

en: Thank you for your rating!
pt_BR: Obrigado pela sua avaliação!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
pt_BR: A ação “Redefinir” desativará o plugin WPML depois de excluir as tabelas do WPML (tabelas com o prefixo “icl_”) do banco de dados. A ação NÃO excluirá nenhum conteúdo (posts, termos de taxonomia etc.). Ela afeta apenas as informações de tradução e idioma que o WPML associa a cada tipo de conteúdo.

en: The Language code already exists.
pt_BR: O código do idioma já existe.

en: The Language name already exists.
pt_BR: O nome do idioma já existe.

en: The URL of the HTML file is required
pt_BR: O URL do arquivo HTML é obrigatório

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
pt_BR: O plugin WPML Multilingual CMS não está ativado atualmente.

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
pt_BR: O plugin WPML Page Builders que você está usando agora faz parte do WPML.

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
pt_BR: O botão está desativado porque todos os menus existentes têm seletores de idioma. Você pode editar as configurações dos seletores de idioma existentes.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
pt_BR: O botão está desativado porque todas as áreas de widget existentes têm seletores de idioma. Você pode editar as configurações dos seletores de idioma existentes.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
pt_BR: O botão está desativado porque não há menus no site. Adicione um menu e você poderá ativar um seletor de idioma nele mais tarde.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
pt_BR: O botão está desativado porque não há áreas de widget registradas no site.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
pt_BR: O conteúdo atual deste %s será permanentemente perdido. O WPML copiará o conteúdo %s e substituirá o conteúdo atual.

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
pt_BR: Os dados serão criptografados com o algoritmo %s.

en: The default locale already exists.
pt_BR: A localidade padrão já existe.

en: The field can't be empty.
pt_BR: O campo não pode estar vazio.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
pt_BR: A extensão de filtro é ativada por padrão a partir do PHP 5.2, portanto, deve ter sido desativada por você ou pelo seu host.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
pt_BR: A extensão de filtro é ativada por padrão a partir do PHP 5.2.0. Antes disso, uma extensão PECL experimental era 
     usada, no entanto, a versão PECL não é mais recomendada para uso ou atualização. (fonte:

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
pt_BR: Ocorreu a seguinte exceção durante a migração, por favor, tente novamente mais tarde ou entre em contato com o suporte se o problema persistir.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
pt_BR: Os seguintes termos não têm uma tradução no idioma escolhido e serão desconectados deste post:

en: The hreflang already exists.
pt_BR: O hreflang já existe.

en: The language %s was deleted.
pt_BR: O idioma %s foi excluído.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
pt_BR: Os menus nesta página podem não sincronizar porque exigem mais variáveis de entrada. Por favor, modifique a configuração %1$s em seus arquivos php.ini ou .htaccess para %2$s ou mais.

en: The original has been deleted!
pt_BR: O original foi excluído!

en: The remote XML Config Log is empty
pt_BR: O Log de Configuração XML remoto está vazio

en: The role was not found.
pt_BR: A função não foi encontrada.

en: The selected menus have been synchonized.
pt_BR: Os menus selecionados foram sincronizados.

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
pt_BR: As strings selecionadas agora podem ser traduzidas usando a tela %1$s String Translation %2$s

en: The service has been enabled.
pt_BR: O serviço foi ativado.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
pt_BR: A hierarquia de taxonomia já está sincronizada.

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
pt_BR: A hierarquia de taxonomia agora está sincronizada.

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
pt_BR: A preferência de tradução para este campo está sendo controlada por um arquivo XML de configuração de idioma. Se você quiser controlá-lo manualmente, remova a entrada do arquivo de configuração.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
pt_BR: O feedback excluído será permanentemente apagado após %d dias.

en: The upgrade is complete.
pt_BR: A atualização está completa.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
pt_BR: O arquivo carregado excede %s bytes.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
pt_BR: O arquivo carregado excede a diretiva upload_max_filesize em php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt_BR: O arquivo carregado foi apenas parcialmente carregado.

en: The user could not be created
pt_BR: O usuário não pôde ser criado

en: The web server cannot write to the .htaccess file
pt_BR: O servidor web não pode gravar no arquivo .htaccess

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
pt_BR: Compatibilidade de tema e plugins com WPML

en: Theme and plugins localization
pt_BR: Localização de tema e plugins

en: There are no templates available.
pt_BR: Não há modelos disponíveis.

en: There was an error uploading the file, please try again!
pt_BR: Ocorreu um erro ao carregar o arquivo, tente novamente!

en: These languages are enabled for this site:
pt_BR: Estes idiomas estão ativados para este site:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
pt_BR: Estes plugins são conhecidos por terem problemas de compatibilidade com o WPML:

en: This action is not allowed
pt_BR: Esta ação não é permitida

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
pt_BR: Isso se aplica a todos os tipos de itens de mídia (imagens, vídeos, PDFs, etc.) e não apenas a imagens. O WPML duplicará apenas os textos de mídia (alt, legenda, título) e não os arquivos de mídia.

en: This can be a result of either:
pt_BR: Isso pode ser resultado de:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
pt_BR: Este documento é um duplicado de %s e é mantido pelo WPML.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
pt_BR: Este recurso transforma temas em multilíngues, sem a necessidade de editar seus arquivos PHP.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
pt_BR: Este recurso usa Javascript. Certifique-se de que seu site não tenha erros de JS.

en: This function is available through the Network Admin section.
pt_BR: Esta função está disponível na seção de Administração de Rede.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
pt_BR: Esta informação permite que nossa equipe de suporte veja as versões do WordPress, plugins e tema em seu site. Forneça esta informação se solicitada em nosso fórum de suporte. Nenhuma senha ou outra informação confidencial está incluída.

en: This is a translation of
pt_BR: Esta é uma tradução de

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
pt_BR: Esta é a ordem em que os idiomas serão exibidos no seletor de idioma.

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
pt_BR: Este seletor de idioma determina qual conteúdo exibir. Você pode escolher itens em um idioma específico ou em todos os idiomas. Para alterar o idioma da interface de administração do WordPress, vá para o seu perfil.

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
pt_BR: Isso pode resolver problemas como idiomas ausentes no seletor de idioma.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
pt_BR: Isso significa que %s ainda não está ciente do problema na tradução e não pode corrigi-lo.

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
pt_BR: Esta operação copia o conteúdo do idioma original para esta tradução. É para quando você deseja começar com o conteúdo original, mas continuar traduzindo neste idioma. Este botão só é ativado quando não há conteúdo no editor.

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
pt_BR: Esta operação removerá a tabela de idioma do WPML e a recriará. Você deve usá-la se acabou de instalar o WPML e não está vendo uma lista completa de idiomas disponíveis.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
pt_BR: Esta operação redefinirá as tabelas de idioma do WPML e o reinstalará. Quaisquer idiomas personalizados que você adicionou serão removidos.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
pt_BR: Esta operação sincronizará esta tradução com o idioma original. Ao editar o original, esta tradução será atualizada imediatamente. É para quando você deseja que o conteúdo neste idioma seja sempre o mesmo que o conteúdo no idioma original.

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
pt_BR: Esta opção garante que os textos de imagem (como alt, título e legenda) sejam traduzíveis e exibidos no front-end. O WPML duplica a mídia apenas quando necessário e apenas durante a tradução, mantendo seu banco de dados limpo e evitando entradas desnecessárias.

en: This option is not yet available for Multisite installs
pt_BR: Esta opção ainda não está disponível para instalações Multisite

en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
pt_BR: Esta página está configurada para ser %1$straduzida manualmente%2$s usando o Editor do WordPress

en: This page was translated from:
pt_BR: Esta página foi traduzida de:

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
pt_BR: Este plugin foi desativado, pois agora faz parte do plugin WPML Multilingual CMS. Você pode excluí-lo com segurança.

en: This post is already duplicated.
pt_BR: Esta publicação já está duplicada.

en: This post is also available in:
pt_BR: Este post também está disponível em:

en: This post is also available in: %s
pt_BR: Este post também está disponível em: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
pt_BR: Esta tela contém as configurações de idioma do seu site.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
pt_BR: Esta configuração é controlada por um arquivo wpml-config.xml. Clique aqui para desbloquear e substituir esta configuração.

en: This term has additional meta fields:
pt_BR: Este termo tem campos meta adicionais:

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
pt_BR: Este texto aparece antes da lista de idiomas. Seu texto precisa incluir a string %s, que é um espaço reservado para os links reais.

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
pt_BR: Esta versão do WPML inclui grandes atualizações e melhorias.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
pt_BR: Este aviso desaparecerá assim que este problema for corrigido.

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
pt_BR: Isso irá %1$ssobrescrever quaisquer configurações existentes específicas do idioma%2$s, incluindo textos traduzidos criados com o WPML.

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
pt_BR: Isso irá %1$ssobrescrever quaisquer configurações existentes específicas do idioma%2$s.

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
pt_BR: Isso atribuirá os mesmos termos de taxonomia da fonte para cada tradução de publicação.

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
pt_BR: Isso alterará as configurações dos seus seletores de idioma %s para os padrões definidos pelo tema. Observe que alguns seletores podem ser removidos e outros podem ser adicionados.

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
pt_BR: Isso verificará comentários que têm um idioma diferente do conteúdo ao qual pertencem. Se encontrados, podemos excluir esses comentários para você. Chamamos esses de “comentários órfãos”.

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
pt_BR: Isso duplicará os textos de mídia (alt, título, legenda) para todos os idiomas usando as opções selecionadas acima. Por favor, permaneça nesta página até que o processo seja concluído – pode levar alguns minutos.

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
pt_BR: Para adicionar categorias que já existem em outros idiomas, vá para a <a%s>página de gerenciamento de categorias</a>

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
pt_BR: Para continuar usando os recursos do WPML, como tradução automática e atualizações de plugins, registre seu site novamente. Não se preocupe, seu conteúdo e traduções existentes estão seguros.

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
pt_BR: Para traduzir facilmente %s, você precisa adicionar os seguintes componentes do WPML:

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
pt_BR: Para editar outros idiomas, use o seletor na barra de administração superior.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
pt_BR: Para ativá-la, você ou seu host precisarão abrir o arquivo php.ini do seu site e:

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
pt_BR: Para ativar a opção <strong>Usar diretório para idioma padrão</strong>, você precisa <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>especificar o que mostrar para a URL raiz do seu site</a>.

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
pt_BR: Para garantir e melhorar a segurança do seu site, o WPML utiliza a

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
pt_BR: Para corrigir, abra “%s” e defina os valores de “localidade padrão” conforme mostrado acima.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
pt_BR: Para saber mais, visite nossa página de documentação sobre %s.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
pt_BR: Para sincronizar valores para traduções, você precisa ativar o módulo de Gerenciamento de Tradução do WPML.

en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
pt_BR: Para traduzir conteúdo criado com %1$s, você precisa %2$sinstalar o WPML String Translation%3$s

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
pt_BR: Para traduzir rótulos e slug de taxonomia, você precisa do plugin %s.

en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
pt_BR: Para traduzir opções baseadas em texto, use %1$sOutros textos (Strings)%2$s no %3$sPainel de Tradução%4$s.

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
pt_BR: Para traduzir esses itens, vá para <a rel="noreferrer" href="%s">Gerenciamento de Tradução</a> e envie-os para tradução.

en: Toggle: Content
pt_BR: Alternar: conteúdo

en: Toggle: Title
pt_BR: Alternar: título

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
pt_BR: Ele requer uma chamada para cada um dos domínios de idioma do site tanto no login quanto no logout, então há uma pequena penalidade de desempenho ao usá-lo.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
pt_BR: Este recurso permite que o tema e os plugins funcionem corretamente em sites que usam idiomas em domínios.

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
pt_BR: Acompanhe todos os trabalhos de tradução em seu site, juntamente com status, método de tradução e histórico. Use esta página para monitorar o progresso ou cancelar trabalhos.

en: Track and manage jobs
pt_BR: Acompanhar e gerenciar trabalhos

en: Translatable
pt_BR: Traduzível

en: Translatable custom posts linking
pt_BR: Vinculação de posts personalizados traduzíveis

en: Translatable taxonomies linking
pt_BR: Vinculação de taxonomias traduzíveis

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Translate Content
pt_BR: Traduzir conteúdo

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
pt_BR: Traduzir textos da Biblioteca de Mídia (alt, legenda, título) ao traduzir conteúdo

en: Translate independently
pt_BR: Traduzir independentemente

en: Translate menu strings and URLs for:
pt_BR: Traduzir strings e URLs de menu para:

en: Translate this Document
pt_BR: Traduzir este documento

en: Translated by:
pt_BR: Traduzido por:

en: Translated post
pt_BR: Publicação traduzida

en: Translated taxonomies
pt_BR: Taxonomias traduzidas

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
pt_BR: Traduzindo %1$s? Use a tabela %2$s para facilitar a tradução.

en: Translating content created with page builders
pt_BR: Traduzindo conteúdo criado com construtores de página

en: Translation
pt_BR: Tradução

en: Translation (new)
pt_BR: Tradução (novo)

en: Translation Dashboard
pt_BR: Painel de tradução

en: Translation Editor FAQ
pt_BR: Perguntas frequentes sobre o editor de tradução

en: Translation Feedback
pt_BR: Feedback de tradução

en: Translation Feedback button on front-end:
pt_BR: Botão de Feedback de Tradução no front-end:

en: Translation Jobs
pt_BR: Trabalhos de tradução

en: Translation Management Job Logs
pt_BR: Logs de trabalho de gerenciamento de tradução

en: Translation Memory
pt_BR: Memória de tradução

en: Translation Priorities
pt_BR: Prioridades de tradução

en: Translation Priority
pt_BR: Prioridade de tradução

en: Translation Queue
pt_BR: Fila de tradução

en: Translation Service
pt_BR: Serviço de tradução

en: Translation completed
pt_BR: Tradução concluída

en: Translation entry not found for: %d
pt_BR: Entrada de tradução não encontrada para: %d

en: Translation fixed
pt_BR: Tradução corrigida

en: Translation job encountered an error and needs to be resent
pt_BR: O trabalho de tradução encontrou um erro e precisa ser reenviado

en: Translation of
pt_BR: Tradução de

en: Translation of %1$s
pt_BR: Tradução de %1$s

en: Translation options
pt_BR: Opções de tradução

en: Translation preferences
pt_BR: Preferências de tradução

en: Translation rating
pt_BR: Classificação da tradução

en: Translation ready to download
pt_BR: Tradução pronta para download

en: Translation requests cancelled.
pt_BR: Solicitações de tradução canceladas.

en: Translation to:
pt_BR: Tradução para:

en: Translation:
pt_BR: Tradução:

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
pt_BR: Traduções de rótulos e slug da taxonomia %1$s

en: Translations queue
pt_BR: Fila de traduções

en: Translations:
pt_BR: Traduções:

en: Translator
pt_BR: Tradutor

en: Translator replied
pt_BR: Tradutor respondeu

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Troubleshooting
pt_BR: Solução de problemas

en: Type a post title
pt_BR: Digite um título de publicação

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
pt_BR: A reescrita de URL não está ativada no seu servidor web.

en: URLs for menus will be updated
pt_BR: URLs para menus serão atualizadas

en: Unable to remove relationship!
pt_BR: Não foi possível remover o relacionamento!

en: Unable to set this service as default.
pt_BR: Não foi possível definir este serviço como padrão.

en: Unauthorized
pt_BR: Não autorizado

en: Uncategorized
pt_BR: Não categorizado

en: Unique designs for translations
pt_BR: Designs exclusivos para traduções

en: Unknown remote translation service
pt_BR: Serviço de tradução remoto desconhecido

en: Unknown reviewer
pt_BR: Revisor desconhecido

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
pt_BR: Até agora, seu site estava configurado para exibir “todas as publicações de blog”, mesmo que não estivessem traduzidas. Esse recurso agora é substituído por um modo de tradução melhor e mais completo.

en: Untranslated URL %s
pt_BR: URL não traduzida %s

en: Untranslated URLs for menus
pt_BR: URLs não traduzidas para menus

en: Untranslated string %s
pt_BR: String não traduzida %s

en: Untranslated strings for menus
pt_BR: Strings não traduzidas para menus

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update %1$s menu option to %2$s
pt_BR: Atualizar opção de menu %1$s para %2$s

en: Update %s translation
pt_BR: Atualizar tradução de %s

en: Update Taxonomy Hierarchy
pt_BR: Atualizar hierarquia de taxonomia

en: Update Translation Priority
pt_BR: Atualizar prioridade de tradução

en: Update URL to %s
pt_BR: Atualizar URL para %s

en: Update term names
pt_BR: Atualizar nomes de termos

en: Updated Name
pt_BR: Nome atualizado

en: Upload custom flag
pt_BR: Carregar bandeira personalizada

en: Upload dir is not writable
pt_BR: O diretório de upload não é gravável

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
pt_BR: O diretório de upload não pode ser criado. Verifique suas permissões.

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
pt_BR: Você está usando o tema DIVI e optou por usar o editor padrão para traduzir o conteúdo.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
pt_BR: Algumas funcionalidades podem não funcionar corretamente. Recomendamos que você mude para o Editor de Tradução.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
pt_BR: Você pode encontrar mais informações aqui: %s

en: Use also for old translations created with the classic editor
pt_BR: Usar também para traduções antigas criadas com o editor clássico

en: Use directory for default language
pt_BR: Usar diretório para idioma padrão

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
pt_BR: Use o seletor de idioma na barra de administração superior para alternar os idiomas, depois defina e salve as opções para cada idioma individualmente.

en: Use your free automatic translation quota
pt_BR: Usar sua cota de tradução automática gratuita

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
pt_BR: , e

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
pt_BR: e

en: User not found
pt_BR: Usuário não encontrado

en: Utf8mb4 charset
pt_BR: Conjunto de caracteres Utf8mb4

en: Valid
pt_BR: Válido

en: Validate on save
pt_BR: Validar ao salvar

en: Version
pt_BR: Versão

en: Video: DailyMotion URL
pt_BR: Vídeo: URL do DailyMotion

en: Video: Embed Code
pt_BR: Vídeo: código de incorporação

en: Video: External hosted
pt_BR: Vídeo: hospedado externamente

en: Video: Link
pt_BR: Vídeo: link

en: Video: Self hosted
pt_BR: Vídeo: auto-hospedado

en: Video: Vimeo URL
pt_BR: Vídeo: URL do Vimeo

en: Video: Vimeo link
pt_BR: Vídeo: link do Vimeo

en: Video: Youtube URL
pt_BR: Vídeo: URL do YouTube

en: View
pt_BR: Ver

en: View post
pt_BR: Ver publicação

en: Visit
pt_BR: Visitar

en: WP Menus Sync
pt_BR: Sincronização de menus do WP

en: WPML 3.2 release notes
pt_BR: Notas de lançamento do WPML 3.2

en: WPML Export and Import
pt_BR: Exportação e importação do WPML

en: WPML Failed to check language pairs
pt_BR: WPML falhou ao verificar pares de idiomas

en: WPML Language Switcher
pt_BR: Seletor de idioma do WPML

en: WPML Multilingual CMS
pt_BR: WPML multilingual CMS

en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9.0-beta-1/">WPML 4.9.0-beta-1 release notes</a>
pt_BR: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentação</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9.0-beta-1/">Notas de lançamento do WPML 4.9.0-beta-1</a>

en: WPML Network Setup
pt_BR: Configuração de rede do WPML

en: WPML Settings
pt_BR: Configurações do WPML

en: WPML Setup
pt_BR: Configuração do WPML

en: WPML Site Languages section
pt_BR: Seção Idiomas do Site do WPML

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
pt_BR: O WPML Translation Management agora está incluído no WPML Multilingual CMS.

en: WPML admin language
pt_BR: Idioma de administração do WPML

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
pt_BR: As telas de administração do WPML exigem JavaScript para serem exibidas. O JavaScript está atualmente desativado em seu navegador.

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
pt_BR: O WPML permite que você traduza facilmente as taxonomias do seu site. Apenas as taxonomias marcadas como traduzíveis estarão disponíveis para tradução. Selecione a taxonomia no menu suspenso e, em seguida, use a lista de termos de taxonomia que aparece para traduzi-los.

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
pt_BR: O WPML pode redirecionar automaticamente os visitantes de acordo com o idioma do navegador.

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
pt_BR: O WPML agora pode detectar automaticamente quais tipos de textos (alt, legenda, título) suas imagens usam. Ative esta opção para evitar campos duplicados no editor de tradução e traduções ausentes para suas imagens.

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
pt_BR: O WPML não pode ser funcional porque requer uma extensão PHP desativada!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
pt_BR: O WPML não pode ser executado normalmente. Há um problema de instalação ou configuração do servidor. %1$sMostrar detalhes%2$s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
pt_BR: O WPML não pode ser ativado junto com estes plugins mais antigos:

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
pt_BR: O WPML não consegue se comunicar com o serviço de tradução remoto. Por favor, certifique-se de que o WPML Translation Management esteja ativo.

en: WPML capabilities
pt_BR: Recursos do WPML

en: WPML could not create a cache directory in %s
pt_BR: O WPML não conseguiu criar um diretório de cache em %s

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
pt_BR: O WPML não conseguiu carregar os arquivos de configuração, que seu site precisa.

en: WPML could not write in the cache directory: %s
pt_BR: O WPML não conseguiu gravar no diretório de cache: %s

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
pt_BR: O WPML encontrou um problema ao tentar traduzir automaticamente parte do seu conteúdo:

en: WPML flag
pt_BR: Bandeira do WPML

en: WPML has been activated for the selected site.
pt_BR: O WPML foi ativado para o site selecionado.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
pt_BR: O WPML foi desativado para o site selecionado.

en: WPML has been reset for the selected site.
pt_BR: O WPML foi redefinido para o site selecionado.

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
pt_BR: O WPML está desativado porque requer a versão 4.4 ou superior do WordPress.

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
pt_BR: O WPML está com alguns registros faltando nas tabelas de idiomas e não pode funcionar totalmente até que este problema seja corrigido.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
pt_BR: O WPML está traduzindo seu conteúdo automaticamente. Você pode monitorar o progresso na barra de administração.

en: WPML language settings
pt_BR: Configurações de idioma do WPML

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
pt_BR: O WPML permite que cada usuário escolha o idioma de administração, independentemente do idioma em que os visitantes verão o front-end do site.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
pt_BR: O WPML permite que você abra essas páginas para feedback, para que os visitantes possam informar se notarem algo errado.

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
pt_BR: O WPML precisa de pelo menos 208 KB de tamanho de pilha disponível no PHP 8.3+; por favor, defina “zend.max_allowed_stack_size” para pelo menos 256 KB e “zend.reserved_stack_size” para pelo menos 48 KB no seu arquivo php.ini. Após essas alterações, reinicie seu servidor web.

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
pt_BR: O WPML precisa carregar arquivos de configuração, que informam como traduzir seu tema e os plugins que você usa. Se houver um problema, use o botão Tentar novamente. Se o problema persistir, entre em contato com o suporte do WPML, mostre os detalhes do erro e nós o ajudaremos a resolvê-lo.

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
pt_BR: O WPML precisa atualizar as informações de mídia da publicação.

en: WPML settings
pt_BR: Configurações do WPML

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
pt_BR: O WPML usa cookies para identificar o idioma atual do visitante, o último idioma visitado e o idioma dos usuários que fizeram login.

en: WPML will be deactivated
pt_BR: O WPML será desativado

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
pt_BR: O WPML copiará %s de %s quando você salvar esta publicação.

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
pt_BR: O WPML copiará este campo de %s quando você salvar este post.

en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
pt_BR: O WPML incluirá um seletor de idioma na página de login do WordPress. Para alterar isso, vá para %s.

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
pt_BR: O WPML redefinirá todas as informações de idioma para seus valores padrão. Todos os idiomas que você adicionou ou editou serão perdidos.

en: WPML->Settings
pt_BR: WPML->configurações

en: Waiting for automatic translation
pt_BR: Aguardando tradução automática

en: Waiting for translation from %s
pt_BR: Aguardando tradução de %s

en: Waiting for translation service
pt_BR: Aguardando serviço de tradução

en: Waiting for translator
pt_BR: Aguardando tradutor

en: Waiting for translators...
pt_BR: Aguardando tradutores...

en: Want to know if recent translations you received have problems?
pt_BR: Quer saber se as traduções recentes que você recebeu têm problemas?

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
pt_BR: Não conseguimos concluir todo o processo em uma única solicitação. Por favor, clique no botão “Atualizar” para continuar.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
pt_BR: Não foi possível encontrar um serviço de tradução conectado a esta chave.

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
pt_BR: Mantemos o Editor de Tradução Clássico do WPML como parte do WPML para compatibilidade com versões anteriores. Você só deve usá-lo se começou com o Editor Clássico e está preocupado em perder o histórico de tradução.

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
pt_BR: Recomendamos ativar a detecção automática de textos de imagem (alt, legenda, título). Isso ajuda a evitar campos de mídia duplicados e traduções ausentes.

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
pt_BR: Recomendamos fortemente ativar a detecção automática do WPML para textos de imagem para evitar campos de mídia duplicados e traduções ausentes.

en: What to include in the language switcher:
pt_BR: O que incluir no seletor de idioma:

en: What to show for the root url:
pt_BR: O que mostrar para o URL raiz:

en: When deleting a post, delete translations as well
pt_BR: Ao excluir um post, excluir traduções também

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
pt_BR: Ao excluir uma taxonomia (categoria, tag ou personalizada), excluir traduções também

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
pt_BR: Quando devo usar o Editor de Tradução Clássico do WPML?

en: When you publish the original post
pt_BR: Ao publicar o post original

en: When you receive completed translations
pt_BR: Ao receber traduções concluídas

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
pt_BR: Quais publicações de blog você deseja exibir nas traduções do seu site?

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
pt_BR: Enquanto você usa o plugin, o WPML compartilhará dados sobre o site através do Instalador. Nenhum dado do próprio usuário será compartilhado.

en: White
pt_BR: Branco

en: Widget area
pt_BR: Área de widget

en: Widget language switcher
pt_BR: Seletor de idioma do widget

en: Widget title:
pt_BR: Título do widget:

en: Width
pt_BR: Largura

en: Will be added
pt_BR: Será adicionado

en: Will be removed
pt_BR: Será removido

en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
pt_BR: Com o WPML ativado, você pode definir os idiomas do seu site em %1$s.<br>Para alterar o idioma do seu administrador do WordPress, vá para %2$s no seu perfil de usuário.

en: WooCommerce Multilingual
pt_BR: WooCommerce multilíngue

en: WordPress %s or later is required.
pt_BR: WordPress %s ou posterior é necessário.

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
pt_BR: O WordPress não consegue baixar automaticamente as traduções para os seguintes idiomas:

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
pt_BR: Arquivo de idioma do WordPress (.mo) está faltando. Mantendo o idioma de exibição existente.

en: Wrong nonce
pt_BR: Nonce incorreto

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
pt_BR: Sim, o WPML permite que você use %1$sdesigns completamente diferentes para traduções%2$s.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
pt_BR: Sim, usar o Editor de Tradução Avançado para conteúdo existente

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
pt_BR: Você ativou o Editor de Tradução Avançado para este site, mas está atualizando uma tradução antiga. O WPML abriu o Editor de Tradução Padrão, para que você possa atualizar esta tradução. Ao traduzir conteúdo novo, você terá o Editor de Tradução Avançado com todos os seus recursos. Para alterar suas configurações, vá para Configurações do WPML.

en: You are about to change the language of {post_name}.
pt_BR: Você está prestes a alterar o idioma de {post_name}.

en: You are about to connect the current post with these following posts
pt_BR: Você está prestes a conectar a publicação atual com as seguintes publicações

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
pt_BR: Você está prestes a editar esta tradução usando o editor padrão do WordPress.

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
pt_BR: Você está prestes a redefinir o WPML para este site: %s.

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
pt_BR: Você está prestes a usar o Editor de Tradução Avançado para suas traduções existentes

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
pt_BR: Você está criando um %1$s em %3$s e definiu %2$s para exibir mesmo quando não traduzido. Observe que este %1$s aparecerá apenas em %3$s. Apenas %2$s que você criar no idioma padrão do site (%4$s) aparecerá em todos os idiomas do site.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar as configurações de Rede do WPML.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
pt_BR: Você agora é o Gerente de Tradução para %s - ação necessária

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
pt_BR: Você é o Gerente de Tradução para %s. Esta função permite que você gerencie tudo relacionado à tradução para este site.

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
pt_BR: Você está tentando usar um URL externo: isso não é permitido.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
pt_BR: Você está usando PHP 7: em alguns casos, a extensão pode ter sido removida durante uma atualização do sistema. Neste caso, consulte %3$s.

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
pt_BR: Você está usando o WPML Translation Management sem o String Translation. Algumas das traduções podem não funcionar desta forma. Por favor, baixe e instale o WPML String Translation antes de traduzir o conteúdo do editor de blocos.

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
pt_BR: Você está usando um plugin de cache. Ao traduzir strings, o cache precisa ser limpo para que a tradução seja exibida.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
pt_BR: Você pode ocultar completamente o conteúdo em idiomas específicos de visitantes e mecanismos de busca, mas ainda visualizá-lo. Isso permite revisar traduções em andamento.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
pt_BR: Você pode exibir um seletor de idioma no rodapé do site. Você pode personalizá-lo e estilizá-lo aqui.

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
pt_BR: Você pode exibir links para a tradução de publicações antes e depois da publicação. Esses links se parecem com “Esta publicação também está disponível em...”

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
pt_BR: Você pode ativar sua exibição para você, em sua <a href="%s">página de perfil</a>.

en: You can find the API token at %s site
pt_BR: Você pode encontrar o token da API no site %s

en: You can only edit translations assigned to you.
pt_BR: Você só pode editar as traduções atribuídas a você.

en: You can set different options for each language
pt_BR: Você pode definir diferentes opções para cada idioma

en: You can't do that!
pt_BR: Você não pode fazer isso!

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
pt_BR: Você desativou o(s) seguinte(s) idioma(s) do seu site, mas ainda existem algumas traduções salvas em seu banco de dados.

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
pt_BR: Você não tem direitos para traduzir de %1$s para %2$s

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
pt_BR: Você recebeu vários trabalhos de tradução e eles agora aparecem em seu site.

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
pt_BR: Você tem tipos de post configurados para usar o idioma padrão como fallback. Alterar o idioma padrão pode afetar como as listagens de arquivo exibem posts não traduzidos.

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
pt_BR: Você não definiu suas preferências de sincronização para estes %1$s: %2$s. O valor padrão foi selecionado.

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
pt_BR: Você pode precisar ajustar as configurações do seu servidor se seu site usa nginx.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
pt_BR: Você pode precisar entrar em contato com o administrador do seu servidor ou sua empresa de hospedagem para instalar esta extensão.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
pt_BR: Pode ser necessário %s.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
pt_BR: salvar novamente os permalinks do site

en: You need to configure WPML before you can start translating.
pt_BR: Você precisa configurar o WPML antes de começar a traduzir.

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
pt_BR: Você precisa configurar pelo menos mais um idioma para acessar as telas “Localização de tema e plugins” e “Tradução de mídia”.

en: You need to deactivate the separate plugin.
pt_BR: Você precisa desativar o plugin separado.

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
pt_BR: Você precisa ativar o Editor de Tradução do WPML para traduzir convenientemente.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
pt_BR: Você terminou. A partir de agora, todos os novos arquivos de mídia que você enviar para o conteúdo receberão um idioma. Você pode duplicá-los automaticamente para traduções na tela de edição de posts.

en: You're editing theme options for %s
pt_BR: Você está editando as opções de tema para %s

en: You're editing theme options for all languages
pt_BR: Você está editando as opções de tema para todos os idiomas

en: Your Automatic Translation account id is
pt_BR: Seu ID de conta de Tradução Automática é

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
pt_BR: Sua conta WPML Blog permite apenas traduzir manualmente o conteúdo do Elementor

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
pt_BR: Sua instalação do WPML pode causar problemas com o editor de blocos

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
pt_BR: Sua página de blog não existe ou sua tradução não está publicada em %s.

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
pt_BR: Seu navegador não parece estar permitindo a configuração de cookies.

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
pt_BR: Suas edições serão sincronizadas para todos os idiomas do seu site.

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
pt_BR: Sua página inicial não existe ou sua tradução não está publicada em %s.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
pt_BR: Seu menu inclui itens personalizados, que você precisa traduzir usando a Tradução de Strings do WPML.

en: Your php.ini file is located at
pt_BR: Seu arquivo php.ini está localizado em

en: Your rating:
pt_BR: Sua avaliação:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
pt_BR: As configurações do seu servidor não permitem idiomas em diretórios.

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
pt_BR: Seu site atualmente tem a troca de idioma para a página de login desativada.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
pt_BR: Seu site não atende aos requisitos mínimos do WPML.

en: add
pt_BR: adicionar

en: add translation
pt_BR: adicionar tradução

en: all
pt_BR: todos

en: any language
pt_BR: qualquer idioma

en: auto
pt_BR: automático

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
pt_BR: evita campos de mídia duplicados desnecessários e traduções de imagem ausentes

en: day(s)
pt_BR: dia(s)

en: default
pt_BR: padrão

en: delete it permanently
pt_BR: excluí-lo permanentemente

en: duplicate
pt_BR: duplicar

en: edit terms
pt_BR: editar termos

en: edit translation
pt_BR: editar tradução

en: eval() availability from Suhosin
pt_BR: Disponibilidade de eval() do Suhosin

en: good for menus that display items as a list
pt_BR: bom para menus que exibem itens como uma lista

en: good for menus that support drop-downs
pt_BR: bom para menus que suportam menus suspensos

en: hidden
pt_BR: oculto

en: hide
pt_BR: ocultar

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
pt_BR: como garantir que sua listagem de arquivo continue exibindo todos os posts

en: in
pt_BR: em

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
pt_BR: em opções, menus, widgets, rodapé e shortcode

en: items
pt_BR: itens

en: learn more
pt_BR: saiba mais

en: linked to:
pt_BR: vinculado a:

en: loading
pt_BR: carregando

en: local translator
pt_BR: tradutor local

en: menu items
pt_BR: itens de menu

en: month(s)
pt_BR: mês(es)

en: needs retry
pt_BR: precisa de nova tentativa

en: nginx guide
pt_BR: Guia do nginx

en: none
pt_BR: nenhum

en: not translated in current language
pt_BR: não traduzido no idioma atual

en: of
pt_BR: de

en: only show translated items
pt_BR: mostrar apenas itens traduzidos

en: posts left
pt_BR: posts restantes

en: profile
pt_BR: perfil

en: published
pt_BR: publicado

en: published or updated
pt_BR: publicado ou atualizado

en: restore
pt_BR: restaurar

en: select parent
pt_BR: selecionar pai

en: show
pt_BR: mostrar

en: some strings might be not registered
pt_BR: algumas strings podem não estar registradas

en: string not registered
pt_BR: string não registrada

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
pt_BR: este será o seu idioma de administração e também será usado para traduzir comentários.

en: to
pt_BR: para

en: translate
pt_BR: traduzir

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
pt_BR: traduzir os slugs de taxonomia base com WPML

en: translating post categories and custom taxonomies
pt_BR: traduzindo categorias de posts e taxonomias personalizadas

en: untranslated
pt_BR: não traduzido

en: updated
pt_BR: atualizado

en: use translation if available or fallback to default language
pt_BR: usar tradução se disponível ou retornar ao idioma padrão

en: week(s)
pt_BR: semana(s)
